Pediatrik disfaji hastalarında yutma terapisinin etkinliğinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of efficacy of swallowing therapy in patients with pediatric dysphagia
  1. Tez No: 555618
  2. Yazar: OSMAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Disfaji pediatric popülasyonda insidansı giderek artmakta olan bir semptomdur. Disfaji tanısında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Disfaji tedavisinde fizyoterapik rehabilitasyon uygulanmaktadır. Bu çalışmada amacımız disfaji şikayetiyle kliniğimize başvuran çocuk hastalarda terapi etkinliğinin ultrason ile değerlendirmesidir. Gereç ve Yöntem: Disfaji şikayetiyle başvuran 25 çocuk hasta çalışmaya alındı. Hastaların geniş bir tıbbi anamnezi alındı ve sistemik muayenesi yapıldı. Hastalara uygun yutma rehabilitasyonu uygulandı. Hastalara MBYÇ ve FEYÇ testleri yapıldı. Muayene bulguları; PAS, YGS, FOIS, KÇS ölçekleri ile değerlendirildi. Hastaların aileleri tarafından pEAT-10 anketi doldurdu. Hastalar USG ile muayene edildi. USG ile dil kökü kesitsel alanı, submental kas (digastrik,mylohyoid,geniohyoid) kesitsel kalınlıkları, hyoid elevasyonu incelendi. Terapi sonrası tüm muayeneler ve değerlendirme ölçekleri ve USG incelemeleri tekrarlandı. Veriler istatiktiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşları 4.26 yaştı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Dysphagia is an increasing symptom in the pediatric population. Various methods are used in the diagnosis of dysphagia. Physiotherapic rehabilitation is applied for dysphagia treatment. The aim of this study was to evaluate the efficacy of swallowing therapy in children with dysphagia, using ultrasound. Materials and Methods: Twenty-five children with dysphagia were included in the study. A large medical history was obtained and systemic examination was performed. Appropriate swallowing rehabilitation was applied to the patients. MBSS and FEES tests were performed. According to the examination findings; PAS, NIH-SSS, FOIS, KCS scales were evaluated. The pEAT-10 questionnaire was completed by the families of the patients. Patients were examined by USG. Cross-sectional area of the tongue root, submental muscle (digastric, mylohyoid, geniohyoid) cross-sectional thickness and the amount of hyoid elevation were examined. After the therapy, all examinations, evaluation scales and USG examinations were repeated. The data were compared statistically Results: The mean age of the patients was 4.26 years.