Orta gelirli ülkelerde kamu harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi: Bir panel veri seti analizi
The relationship between government expenditures and economic growth in middle-income countries: Evidence from a panel data analysis
- Tez No: 555627
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR HAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ekonomik büyüme tüm ülkelerde önemli olmakla birlikte; özellikle gelişmekte olan ülkelerde ön plana çıkan temel ekonomik amaçlardan birisidir. Genelde gelişmiş ülkelerin belirli bir büyüme hızını koruması amaçlanırken; gelişmekte olan ülkelerin bu oranın üzerinde bir büyüme sergilemesi arzu edilmektedir. Genellikle kamu harcamalarının ülkelerin ekonomik büyüme süreçlerinde önemli bir role sahip olduğu düşünülmektedir. Ekonomik büyümenin birçok unsuru olmakla birlikte; bu çalışmada ekonomik büyümenin kamu harcamaları ile olan ilişkisi analiz edilmektedir. Uzun dönem ekonomik büyümeyi etkileyen faktörlerin analizi için bir çok ampirik çalışma yapılmıştır. Bu faktörlerin içerisinde en çok kullanılanlardan biri kamu harcamalarıdır. Çünkü bu harcamalar hükümet politikalarından direkt olarak etkilenmektedir. Bu çalışmada, Ram'ın 1986 yılında ortaya koyduğu,“Devlet Büyüklüğü ve Ekonomik Büyüme: Yeni Bir Çerçeve ile Kesit ve Zaman Serisi Verilerinden Bazı Kanıtlar”isimli çalışmadaki iki sektörlü büyüme modeli ve panel data teknikleri kullanılarak 36 gelişmekte olan orta gelirli ülke için güncel veri setiyle (1990-2017) yeniden tahmin yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, kamu harcamaları ve iktisadi büyüme arasındaki ilişkinin tespit edilmesi, bunun yanısıra örnek ülkeler ve zaman aralığının etkilerinin belirlenmesidir. Kullanılan panel data tekniği hem ülke hem de zaman özelinde oluşan etkileri kontrol etmemize olanak sağlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle ekonomik büyüme kavramı, çeşitleri ve ekonomik büyüme teorileri üzerinde durulmuş, ardından kamu harcamaları, bu harcamaların sınıflandırılması ve etkileri hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan ampirik çalışma sonrasında, tahmin sonuçları Ram'ın bulgularını doğrulamıştır. Kamu harcamaları, gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyüme ve ekonomik performans ile pozitif ilişki içindedir. Ayrıca kamu harcamalarının özel sektör üretimi üzerindeki marjinal dışsallık etkisi pozitiftir. Çalışmanın diğer bir bulgusu ise, Ram modelleri için tahmin edilen ülke etkilerinin örneklemdeki Asya ülkelerinin çoğu için pozitif, Latin Amerika ve Afrika ülkelerinin çoğu için ise negatif olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Economic growth is important in all countries; in particular, it is one of the main economic objectives of developing countries. In general, developed countries are expected to maintain a certain growth rate; it is desirable for developing countries to display growth above this rate. Generally, government expenditure are considered to have an important role in the economic growth of countries. Although there are many elements of economic growth; In this study, the relationship between economic growth and government expenditure is analyzed. A vast number of empirical studies is devoted to the analysis of the determinants of long run economic growth. Among these factors, government expenditure is one of the most frequently employed variables, since it can be directly influenced by government policies. In this study, re-estimated the two-sector growth model of Ram (1986),“Government Size and Economic Growth: A New Framework and Some Evidence from Cross-Section and Time-Series Data”, by employing panel data techniques and using a more recent data set (1990-2017) for thirtysix developing and middle income countries. The main objective of the study is to determine the relationship between economic growth and government expenditure, also to indicate the effects of sample countries and time period. The panel data techniques we employ allow us to control for both the country and time-specific effects. For this purpose, the concept of economic growth and its variations, theories of economic growth were discussed primarily, in addition, informations were given about government expenditure, its classifications and effects. The estimation results confirm the cross-sectional findings of Ram. Government expenditure is positively associated with the economic growth and economic performance of developing countries. In addition, the marginal externality effect of government expenditure on non-government output is positive. Another finding of the study is that the country effects estimated for the models of Ram are positive for most of the Asian countries in the sample and negative for most of the Latin American and African countries.