Anterior çapraşıklık tedavisinde kullanılan segmental kortikotomi, interdental kortikotomi ve konvansiyonel ortodontik tedavi yapılan bireylerde yumuşak doku değişikliklerinin karşılaştırılması
Comparison of soft tissue changes on individuals who applied segmental corticotomy, interdental corticotomy and conventional orthodontic treatment for the treatment of anterior crowding
  1. Tez No: 555721
  2. Yazar: BEYZA NUR ORDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN ESENLİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı; interdental kortikotomi ve segmental kortikotominin sert ve yumuşak doku üzerine olan etkilerini, sefalometrik görüntüleme ve üç boyutlu yüz görüntüleme yöntemleri aracılığıyla değerlendirmektir. Çalışmanın materyali; interdental kortikotomi, segmental kortikotomi ve kontrol grubu olmak üzere temel olarak üç gruptan oluşmuştur ve gruplarda sırasıyla 20, 19, 20 hasta yer almıştır. İki farklı karşılaştırma yapılmıştır. Bu bireylerden elde edilen sefalometrik film ve üç boyutlu yüz görüntüleme kayıtlarında ölçümler gerçekleştirilmiştir. İnterdental kortikotomi, segmental kortikotomi ve kontrol grubundaki bireylerin tedavi başındaki yaşları sırasıyla 18,21, 16,59 ve 16,79 yıldır. İnterdental kortikotomi grubunda cerrahi prosedür sonrası sabit ortodontik tedavi uygulanarak anterior çapraşıklık çözülmüştür. Segmental kortikotomi grubunda ise cerrahi prosedür sonrasında uygulanan sabit ortodontik tedavi ile alt ve/veya üst keser retraksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Retraksiyon aşamasında elastiklerden yararlanılmıştır. İdeal overjet ve overbite ilişkisi sağlanmıştır. Kortikotomi destekli diş hareketi ile dentoalveoler olarak uygulanan kuvvet yönünde diş hareketi elde edilmiştir. İnterdental kortikotomi yönteminde, tedavi süresi geleneksel ortodontik tedaviye göre anlamlı miktarda kısaltılmıştır. Hem interdental hem de segmental kortikotomi yöntemiyle alternatif bir tedavi ortaya konularak tedavi seçenekleri genişletilmiştir. Yumuşak doku profilinde önemli değişiklikler meydana gelmiş olup kortikotomi destekli ortodontik tedavinin yumuşak doku üzerine olan etkisi ortaya konulmuştur. Kortikotomi operasyonu sırasında, lingual bölgeden cerrahi bir girişim yapılmamış olup, bu şekildeki gerçekleştirilen bir kesi dizaynı ile etkili diş hareketinin elde edilebildiği görülmüştür. Anterior bölgede periodontal sağlık TZF ile desteklenerek istenilen keser hareketi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to evaluate the effects of interdental corticotomy and segmental corticotomy on hard and soft tissue with cephalometric imaging and three-dimensional face imaging methods. The material of the study consisted mainly of three groups; interdental corticotomy, segmental corticotomy, control group and 20, 19, 20 patients were in the groups respectively. Two different comparisons was made. Measurements were made on cephalometric film and three-dimensional facial imaging recordings obtained from these individuals. The age of the patients in the interdental corticotomy, segmental corticotomy and control group were 18,21, 16,59 and 16,79 years, respectively. In the interdental corticotomy group, the anterior crowding was solved with fixed orthodontic treatment after the surgical procedure. In the segmental corticotomy group, lower and/or upper incisal retraction was performed with fixed orthodontic treatment after the surgical procedure. Elastics were utilized in the retraction phase. Ideal overjet and overbite relationship were provided. The tooth movement was obtained in the direction of force applied to dentoalveoler with corticotomy-assisted tooth movement. Treatment time was significantly shortened with interdental corticotomy compared to traditional orthodontic treatment. An alternative treatment was introduced by both interdental and segmental corticotomy, and treatment options were expanded. Significant changes were occurred in the soft tissue profile, and the effect of corticotomy-assisted orthodontic treatment on the soft tissue was demonstrated. There was no surgical intervention in the lingual area during corticotomy operation, and it has been shown that effective tooth movement can be achieved with this type of incision design. The desired incisors movement was provided by supporting the periodontal health with PRF in the anterior region.