185 numaralı Denizli Şer'iyye sicil defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (1875-1883)
Transcription and evolation of Denizli religious court book with the number of 185 (1875-1883)
  1. Tez No: 555725
  2. Yazar: MÜNEVVER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 943
Özet
Şer'iyye Sicilleri şer'i mahkemelerde kronolojik sıra ile tutulan defterlerdir ki içeriğinde; mahkemelerde kadı tarafından verilen hükümler (i'lâm), alım-satım, borç, senet, ferağ, adak, vasîyet, vakfiye, tereke, vekâlet gibi her hangi mevzuda resmiyete dökülmesi gereken belgelerin (hüccet, vakfiye) kaydı bulunur. Bunların yanında merkezden gönderilen ferman, berat, mektup gibi emirler yani günümüzde noterlik işlemleri işlevini görmektedir. Kadıların hem adli, hem idari hem de şer'i görevleri vardır. Dolayısıyla bir beldede cereyan eden işlemler ve taşra ile merkez arasındaki yazışmalar şer'iyye sicillerinde yer alır. Taşrada herhangi bir idari birim içerisindeki sosyal, ekonomik ve hukuki hadiseler, bürokrasi ile ilgili yazışmalar, merkez tarafından eyalet, sancak ve kazaya gönderilen emirler bu defterlere kaydedilmiştir. Çalışmada ele alınan 185 numaralı Denizli Şer'iyye Sicili bahsi geçen unsurlar bakımından kanaatimizce güzel bir örnek teşkil etmektedir ve sözü geçen bütün unsurlara neredeyse haizdir. Araştırmada transkripsiyon işlemi yapılmış bu işlem ile birlikte gerekli tahliller yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religious court book is book keping with chronological record at bar. Contents; court decisions by cadi at bar is registration have to legal documant like buying-selling, credit, bill, grant, commit, testament, heritage, procuratorship, these in addition orders have been like enacment, acguittal, letter sent from state centric. That is this religious court book act as a notary transaction up to date. Cadi has tasks associated with not only judicial, govermental but also islamic law. Accordingly current network in one town and take part correspondance between rural to state centric. İn rural, correspondonces within any administrative unit, which include social, economical and jurisprudental occurrences, bureoucratic correspondance and also order which are send to commonwealty, startboard and subprovince by state central, have been registered to these notebook. Our studying area of investigation of Denizli Religious Court Book with the number of 185 is roughly exist according to us best specimen the abovementioned to stable componen.