Çevre muhasebesi ve atık kâğıt geri dönüşüm işletmesinde bir uygulama
Environmental accounting and an application in waste paper recycling enterprise
  1. Tez No: 555726
  2. Yazar: PINAR İSKENDER ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ SEMA ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünyada etkisini hızla arttıran çevresel sorunlar, son yıllarda tüm canlıların geleceği açısından önemli bir tehdit unsuru haline gelmiştir. Bu durum sosyal bir çevre içinde faaliyette bulunan ve çevre ile sürekli etkileşim halinde olan işletmelerin dikkatini çevresel sorunlar üzerine çekmiş ve bu sorunlara ilişkin çözüm arayışlarını da beraberinde getirmiştir. Çevreye ilişkin sorunların işletmeler üzerindeki etkisi, sorumluluk bilinci içindeki diğer bilim dallarında olduğu gibi Muhasebe Bilim Dalı'nın dikkatini de çevre üzerine yönlendirmiş ve bu süreç“Çevre Muhasebesi”denilen bir kavramın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, ilk etapta işletme, çevre, atık kâğıt ve geri dönüşüm kavramları incelendikten sonra, Çevre Muhasebesi kavramı ele alınarak çevresel maliyetler, çevresel maliyetlerin sınıflandırılması, muhasebeleştirilmesi, raporlanması ve denetimi konularına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise, bir atık kâğıt geri dönüşüm işletmesinde gerçekleştirilen çevresel faaliyetlere ilişkin çevresel maliyetler ele alınarak bu maliyetlerin sınıflandırılması ve muhasebeleştirilmesi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems, which have been rapidly increasing in the world, have become an important threat to the future of all living things in recent years. This situation attracted the attention of the enterprises, which are operating in a social environment and constantly interacting with the environment, on environmental problems and brought about the search for solutions to these problems. The impact of the environmental problems on the enterprises has led to the attention of the Accounting Science like the other sciences which are have sense of responsibility and this process led to the emergence of a concept called“Environmental Accounting”. In this study, after examining the concepts of enterprise, environment, waste paper and recycling in the first place, environmental costs, classification of environmental costs, accounting, reporting and control are explained in the concept of environmental accounting. At the conclusion of study, the environmental costs related to environmental activities carried out in a waste paper recycling business are discussed and the classification and accounting of these costs are explained.