Challenges to a successful strategy execution: A case study of Kuveyt Türk
Stratejinin başarılı bir şekilde uygulanmasında karşılaşılan zorluklar: Kuveyt Türk vaka analizi
  1. Tez No: 555735
  2. Yazar: MESUT POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN MURAT YAŞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İyi tanımlanmış bir strateji formülize etmek her şirketin arzu ettiği bir şeydir. Şirketler bunun için danışmanlık hizmeti alırlar, zaman ve bütçe ayırırlar. Ancak birçok zaman stratejileri başarısızlıkla sonuçlanır. Bu durum çoğu zaman stratejinin iyi bir şekilde formülize edilmemesinden değil etkili bir şekilde icra edilememesinden kaynaklanır. Şirketler stratejilerini icra ederken bir takım zorluklarla karşı karşıya kalabilirler. Bu çalışmada araştırmacı bir vaka analizi gerçekleştirerek Kuveyt Türk'te stratejinin başarılı bir şekilde icra edilmesinin önündeki zorlukları tespit etmeye çalışmıştır. Bu amaçla farklı departman ve seviyelerden 20 kişi ile yüzyüze mülakat gerçekleştirilmiştir. Diğer yandan yapılandırılmış bir anket ve ikincil verilerle analiz desteklenmiştir. Araştırmacı bu çalışmada keşfedici araştırma yaklaşımını kullanmıştır. Çalışma neticesinde bulgular, farklı seviyelerden çalışanların stratejinin formülasyonu ve icrası aşamaları konusundaki algılarının farklı olduğunu göstermiştir. Diğer yandan katılımcılar tarafından stratejinin icrasında en çok karşılaşılan zorluklar olarak stratejinin formülasyonu, piyasa belirsizliği, stratejinin iletişimi, organizasyonel kültür ve hızlı değişen trend ve teknolojiler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Formulating a well-defined strategy is something that every company desires. Companies receive consultancy services and allocate time and budget to be able to define well-prepared strategies. However, most of the time strategies result in failure. This is not because the strategy is not well-defined but because it is not effectively executed. Companies can encounter a number of challenges while executing their strategies. In this study, the researcher tried to identify the challenges to the successful execution of the strategy in Kuveyt Türk by conducting a case study. For this purpose, 20 staff from different departments and levels were interviewed face to face. On the other hand, a structured questionnaire and secondary data were employed. The researcher used the exploratory research approach in this study. As a result of the study, the findings showed that the employees' perception regarding the formulation and execution stages of the strategy is different. On the other hand, the most common challenges encountered during the execution stage of the strategy, as the participants identified, were formulation of strategy, market uncertainty, communication of the strategy, organizational culture and rapidly changing trends and technologies.