Örgütsel sinizmin yönetici koçluk davranışı ile içsel motivasyon ilişkisine etkisi
The effect of organisational cynicism to internal motivationrelation with executive coaching behaviour
  1. Tez No: 555744
  2. Yazar: SERCAN TÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TINAZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yönetici koçluğu ve yönetici koçluk davranışı şirketler içerisinde günümüz koşullarında önem verilen noktaya gelmiştir. Şirketlerde çalışanların üzerinde birçok etkisi işlenmekte ve araştırılmaktadır. Etkileri olarak çalışanların üzerinde çokça olumlu noktalara ulaşmıştır. Motivasyon ise bu zamana kadar literatür üzerinde bir bakış açısıyla ve boyutu ile ele alınmış işlenmiştir. Sonuçları ve birçok konu ile olan ilişkisi literatürde işlenmiştir. Sinizm kendisini oluşturan birçok etmen ile şirket içindeki motivasyonu ve enerjiyi çok farklı yönlere çekebilmektedir. Bu çalışma kapsamında yönetici koçluk davranışının sinizme bağlı olarak içsel motivasyona olan etkileri araştırılmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle yönetici koçluk davranışı, sinizm ve içsel motivasyon kavramları hakkında geçmişte yapılmış çalışmalar özetlenmiştir. Yönetici koçluk davranışı sinizm ve içsel motivasyon için belirlenmiş ölçeklere göre anket yapılmıştır. Ankete katılımcıları bankacılık sektöründe görev alan çalışanlardır. Ankete üç farklı bankadan 215 adet çalışan katılım göstermiştir. Anket sonuçları SPSS yazılımı ile incelenmiş, faktör analizi, güvenilirlik analizi, hipotez testleri olarak korelasyon ve regresyon analizi ve fark testleri ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, yöneticinin koçluk davranışı ile sinizm arasında ters yönlü bir ilişki olduğu doğrulanmıştır. Örgütsel sinizm ile çalışanın içsel motivasyonu arasında ters ilişki olduğu saptanmıştır. Yönetici koçluk davranışı ile içsel motivasyon arasındaki etki gözlemlenmiştir. Örgütsel sinizmin yönetici koçluk davranışı ile içsel motivasyon ilişkisine etkisi incelenmiş, içsel motivasyona olan etkisi kısmi olarak doğrulanmış, içsel motivasyonun alt faktörlerinden olan öz memnuniyetle arasında anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Executive coaching and executive coaching behaviour has come to an important point in recent conditions. Its effects on the employees in the companies have been processed and searched for and we can say that these effects have reached to such significant points on the employees. Motivation on the other hand have been handled and processed until now. Its results and its relations with many topics have been processed. Cynicism can draw the motivation and the energy in the company to such different points with many factors creating itself. Within the scope of this research, the effects of the executive coaching behaviour in relation with cynicism depending on internal motivation have been searched for. First of all ,in the scope of the research, the previous studies concerning the concepts of cynicism and internal motivation have been summarized. Surveys according to determined scales for cynicism, executive coaching and internal motivation have been made. The participants are employees working in banking sector. 215 regular employees attended to the survey from three different banks. The survey results have been analyzed with SPSS software and have been evaluated with difference tests and correlation and regression analysis as factor analysis, reliability analysis, hypothesis testings. According to the results of the study, it has been verified that there is a relation between the coaching behaviour of the executive and cynicism in reverse and high accuracy rate. It has been determined that there is inverse proportion between organisational cynicism and the internal motivation of the employee but although the accuracy rate looks low, the sub-factors of the intrinsic motivation have showed high accuracy rate. The effect between executive coaching behaviour and intrinsic motivation have been observed. The effect of organisational cynicism to the relation between executive coaching behaviour and intrinsic motivation have been studied, its effect to the intrinsic motivation have been partly verified and it has been seen that there is a meaningful linear relationship with self satisfaction, which is one of the sub-factors of the intrinsic motivation.