Frankfurt Okulu'nun sinemaya bakışı
Frankfurt School's view of cinema
- Tez No: 555743
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sinemanın bir sanat olmasının yanında, endüstriyel üretiminin değerlendirilmesi için, felsefenin imkânlarını kullanan yaklaşımlardan biri de eleştirel teoridir. Frankfurt Okulu düşünürleri, kültür dünyası üzerine çalışmalarını şekillendirirken farklı disiplinlerden yararlanmakla beraber, kendi aralarında eleştirel bir etkileşimle olguları değerlendirmişlerdir. Marksizm, psikanaliz ve tarihsel perspektifle, üretim ilişkileri içinde sinema üretimin önemini vurgulayan düşünürler, Weimar Cumhuriyeti ve Nazizm döneminde Alman sinemasından, Avrupa'dan ve Hollywood sinemasından örneklerle yaklaşımlarını açıklamışlardır. Teknolojik bir yenilik olan sinemanın, sanatsal anlatıma katkıları ve toplumsal etkileri düşünürler tarafından değerlendirilmiş, ticari ve propaganda olarak kullanımı eleştirilmiştir. Frankfurt Okulu düşünürleri tarafından, sinemanın eğlence ve göz boyama özelliklerinin yanında toplumsal değişime katkı sunmasının imkânları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to being an art of cinema, one of the approaches that use the possibilities of philosophy to evaluate industrial production is critical theory. While the Frankfurt School thinkers benefited from different disciplines while shaping their work on the cultural world, they evaluated the facts with a critical interaction among themselves. The philosophers who emphasized the importance of cinema production in the relations of production with Marxism, psychoanalysis and historical perspectives explained their approaches with examples from, European, Hollywood cinema and during the Weimar Republic and Nazism German cinema. The contributions of cinema, which is a technological innovation, to artistic expression and social effects had been evaluated by thinkers and its use as commercial and propaganda had been criticized.The possibilities of the Frankfurt School thinkers to contribute to social change as well as entertainment and eye-painting features of cinema were discussed.