Güney İtalya'da M.Ö. 750 ve 550 yıllarında Yunan kolonileri
Greek colonies in Southern Italy in 750 and 550 B.C
  1. Tez No: 555747
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI VELİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Karanlık Çağdan Hellenistik döneme kadar geçen süre Yunan tarihinin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Yunan halkının MÖ VIII. yüzyıl ortalarında, Ege'deki anavatanlarından farklı bölgelere doğru başlatmış oldukları geniş çaplı göç hareketi iki yüz yıldan fazla sürmüş, çeşitli şekil ve boyutlarıyla kurmuş oldukları yerleşimler Akdeniz'e kadar uzanmıştır. MÖ 500 civarında ise Yunan dünyası batıda İspanya'dan doğuda Karadeniz'in uç noktasına, güneyde Afrika'nın kuzey kıyılarına ve kuzeyde Ukrayna'ya kadar genişlemiştir. Yunan halkının farklı coğrafyalar üzerine yönelmeleri ve gittikleri bölgelerde kurmuş oldukları yapılanmaya ise tarihsel terminolojide kolonizasyon adı verilmiştir. Zaman ve mekanda koloniciliği konu edinen araştırmacılar dönemin gittikçe merak uyandıran bir özellik kazandığını göstererek; Yunan kolonizasyonu nedenlerinin basit gerekçelerle açıklanamayacağını ve bununla birlikte sistematik bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini savunmuşlardır. Kolonizasyon hareketliliğinin her biri yüzyıldan fazla süren, iki aşamasından biri olan Batı Akdeniz ve İtalya'da gerçekleşen faaliyetler de bu bütünlüğün önemli bir parçası olmuş ve İtalya'nın güneyi ile Sicilya bölgesinde kurulan çok sayıda koloni ile bölge Megale Hellas olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The time gap between the Dark Age and the Hellenistic period constitutes an important stage in Greek history. İn the middle of the 8th century BC, the large-scale migration movement of Greek people, which began in different regions of Aegean Region their homelands, lasted more than two centuries and the settlements they had built in various shapes and sizes extended to the Mediterranean Region. Around 500 BC the Greek World expanded from Spain in the West to the ends of the Black Sea in the east, to the northern shores of Africa in the South and to Ukraine in the North. The migration of the Greek people to different geographies and the structuring they established in the regions they visited is called colonization in historical terminology. Researchers in the field of colonialism through time and space, suggest that the period has gained an increasingly intriguing feature; they argued that the reasons for Greek colonization could not be explained on simple grounds and should be considered in a systematic whole. The activites carried out in the Western Mediterranean and Italy, one of the two stages of colonization mobility, each of which lasted more than a century, became an important part of this unity and the region was named Megale Hellas with many colonies established in southern Italy and Sicily.