İnsan kaynakları çalışanlarında duygusal zekanın işyeri davranışlarına etkisi
The effect of emotional intelligence on workplace behaviorsin human resources employees
  1. Tez No: 555756
  2. Yazar: CEYDA ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİSA ERDİLEK KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı duygusal zekanın işyeri davranışları olan işe tutkunluk, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ayrıca psikolojik sermayenin duygusal zeka ve işyeri davranışları ilişkisindeki aracı etkisi araştırılmıştır. Araştırmada çevrimiçi anket formu kullanılarak 200 insan kaynakları departmanı çalışanından veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre duygusal zekanın iş tatmini , işe tutkunluk ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin duygusal zekanın alt boyutu olan duyguların değerlendirilmesi boyutunda kısmi aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Duygusal zekanın duyguların değerlendirilmesi alt boyutu, iş tatmini ve işe tutkunluğu pozitif biçimde etkilerken, işten ayrılma niyetini negatif etkilemektedir. Psikolojik sermayenin iyimserlik ve öz-yeterlilik boyutu iş tatmini ve işe tutkunluğu pozitif etkilemektedir. Psikolojik sermayenin iyimserlik ve öz-yeterlilik boyutları işten ayrılma niyetini, pozitif biçimde etkilerken, umut boyutu negatif etkilemektedir. Sonuç kısmında araştırma bulguları özetlenerek araştırmanın sınırlılıklarına ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of emotional intelligence on work passion, job satisfaction and intention to leave which are identifed as the workplace behaviors. In the study, the mediating effect of psychological capital on the relationship between emotional intelligence and workplace behaviors was investigated. Data were collected from 200 human resources department employees using an online survey form. The obtained data were analyzed and interpreted in SPSS statistical package software. According to the results of the study, it was determined that psychological capital have an partial intermediary role in the effect of emotional intelligence on job satisfaction, leave work and work passion. The sub-dimension, the evaluation of emotions, affects job satisfaction and work passion in a positive way, it has a negative effect on the intention to leave work. The optimism and self-efficacy dimension of psychological capital affects job satisfaction and work passion negatively. The optimism and self-efficacy dimension of psychological capital affects the intention to leave work positively; it affects hope dimension negatively. In the conclusion part, the research findings are summarized, and also the limitations and suggestions of the research are discussed.