Developing foresighted flexible strategy to reduce busyness in organization
Organizasyonda tıkanıklığı azaltmak için öngörülü esnek strateji geliştirme
- Tez No: 555766
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma, iş konusunu çözmek için öngörülen esnek stratejileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Öngörülen stratejiler hakkında içgörü sağlamak için birincil veriler kullanılmıştır. 5-Likert ölçeği kullanılmıştır. Verileri toplamak için farklı sektörlerde çalışanlardan online anket kullanılmıştır. Anketin iç güvenilirliği, Cronbach'ın alfa değeri üzerinden olmuştur. Çalışan gelişimi, iş tanımını değiştirme ve çalışanların katılımı gibi üç değişkenin açıklayıcı değişkenler olduğu ve iş yoğunluğunun bağımlı değişken olduğu dört değişken vardır. Sonuca ulaşmak için verilerin analizinde SPSS uygulaması kullanılmıştır. Demografik ve frekans, tanımlayıcı, korelasyon, çoklu regresyon analizi ve tek yönlü ANOVA, iş yoğunluğunun azaltılmasına yardımcı olan esnek stratejiler geliştirmek için kullanılmıştır. Korelasyon analizi, çalışan gelişiminin istatistiksel olarak anlamlı ve meşguliyetle pozitif bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde, iş tanımını değiştirmek, iş yoğunluğu ile önemli bir korelasyona sahiptir. Benzer şekilde, çalışanların katılımı ile meşguliyet arasında anlamlı bir ilişki vardır. Yapılan çoklu regresyon analizi, çalışan gelişimi, iş tanımını değiştirme ve çalışanların katılımı gibi tüm açıklayıcı değişkenlerin iş yoğunluğu üzerinde önemli ve olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Son olarak, eğitim seviyesi ve deneyim düzeyi ile ilgili olarak, deneyim ve eğitim düzeyi açısından anlamlı bir fark olduğu tespit edilen, önemli bir fark görmek için tek yönlü ANOVA yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to develop the foresighted flexible strategies in order to resolve the busyness issue. Primary data has been used to provide the insight about the foresighted strategies. 5-Likert scale has been used. Online questionnaire has been used to collect the data from the employees who are working at different sectors. Internal reliability of the questionnaire has been through Cronbach's alpha value. There are four variables out of which three variables such as employee development, modifying job description and employee involvement are explanatory variables while busyness is dependent variable. SPSS application has been used to analyze the data to draw the conclusion. Demographic and frequency, descriptive, correlation, multiple regression analysis and one-way ANOVA have been used to develop the flexible strategies that help to reduce busyness. The correlation analysis showed that employee development has statistically significant and positive relationship with busyness. Likewise modifying the job description has significant correlation with busyness. Similarly, employee involvement has significant correlation with busyness. The multiple regression analysis shown that all the explanatory variables such as employee development, modifying job descrition and employee involvement have significant and positive effect on busyness. Finally, one-way ANOVA has been conducted to see any significant difference with respect to educational level and experience level where it has been found that there is significant difference in term of experience and education level.