Bazı turşuluk hıyar çeşitlerinde atık sularla sulamanın verim, kalite ve ağır metal içerikleri üzerine etkileri
Effects of ırrıgatıon with wastewaters on the yıeld, quality and heavy metal contents ın pickling cucumber
- Tez No: 555774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, 2017 yılı Temmuz ve Ekim ayları arasında gerçekleştirilmiş olup, turşuluk hıyar (Cucumis sativus), (Artist F1, Atik F1, Titanik F1) çeşitlerinde atık su ve arıtılmış atık su uygulamalarının ürün ve ürün kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek ve bitkilerdeki ağır metal kalıntı miktarlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda, sulama kaynağı olarak; şebeke suyu, atık su ve arıtılmış atık su kullanılmıştır. Bitkilerin hasattan sonra fenolojik gözlemleri, büyüme kriterleri, verim ve genel kalite analizleri, ağır metal miktarları (Krom (Cr), Nikel (Ni), Bakır (Cu), Kadmiyum (Cd), Kurşun (Pb)) saptanmıştır. Genel analiz sonuçları incelendiğinde; önemli bir parametre olan toplam verim değeri Atik F1 ve Titanik F1 çeşitlerinde şebeke suyu uygulamasına göre atık su uygulamasında %40,90 ve %81,23, Artist F1 çeşidinde ise arıtılmış atık su uygulamasında %48,32 daha yüksek bulunmuştur. Çalışma sonunda elde edilen veriler incelendiğinde Cr ve Ni içeriğinin kök ve yaprak kısımlarında şebeke suyu uygulanan bitkilerde daha fazla olduğu saptanmıştır. Cu kökte uygulamalar açısından birbirine yakın değerler vermiş, yaprak kısımlarında ise Titanik F1 çeşidi hariç atık su uygulamalarında daha az miktarda gözlenmiştir. Cd içerikleri kök ve yaprak aksamlarında birbirine yakın değerler vermiş, bitki meyvelerinde ise tespit edilmemiştir. Pb içeriği kök kısmında şebeke suyu uygulaması hariç diğer uygulamalarda ve yaprak kısmında birbirine yakın sonuçlar vermiş bitki meyvelerinde ise sadece Artist F1 çeşidinde arıtılmış atık su uygulamasında gözlenmiştir. Her üç çeşitte de ağır metal birikiminin en fazla yapraklarda olduğu, meyvelerde ağır metallerden Cd'a hiç rastlanılmadığı ve Ni dışındaki diğer ağır metallerinde Türk Gıda Kodeksinin vermiş olduğu sınır değerlerini geçmediği saptanmıştır. Sonuç olarak, arıtılmış ve atık suların kontrollü bir şeklide kullanılabileceği öngörülmüştür. Ancak, atık suların özellikleri; arıtılma durumuna, kaynağına ve mevsimlere göre farklılık gösterebileceğinden, sulama uygulamaları için atıksuların kontrollü ve denetimli kullanımı önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between July and October of2017 and evaluated the effects of wastewater and treated wastewater applications on the product and product quality in pickling cucumber (Cucumis sativus), (Artist F1, Atik F1, Titanic F1) and the heavy metal residue in plants in order to determine the amount. In our study, as a source of irrigation; freshwater, wastewater and treated wastewater were used. After harvest, phenological observations, growth criteria, yield, and general quality analysis, heavy metal quantities ((Chrome (Cr), Nickel (Ni), Copper (Cu), Cadmium (Cd), Lead (Pb))were determined. When the general analysis results are examined; The total yield value, which is an important parameter, was found to be %40,90 and %81,23 in wastewater application in Atik F1 and Titanic F1 types in wastewater application and %48,32 in treated wastewater application in Artist F1. When the data obtained at the end of the study were examined, it was found that Cr and Ni contents were higher in the root and leaf parts of the plants which were applied in the freshwater. Cu gave similar values in terms of applications in the root, but less amount in wastewater applications except leaf Titanic F1. The contents of the Cd gave similar values to each other in root and leaf components and not in plant fruits. Pb content in the root part, except for the application of water in the other side of the plant and the leaves yielded similar results in the fruit of the plant only in the treatment of Artist F1was observed in treated wastewater application. It was found that heavy metal accumulation was highest in leaves in all three varieties, no heavy metals were found in the fruits and that the other heavy metals other than Ni did not exceed the limit values given by Turkish Food Codex. As a result, it is envisaged that treated and wastewater can be used in a controlled manner. However, the characteristics of wastewater; controlled and controlled use of wastewater is important for irrigation applications as it may vary according to the treatment status, source and seasons.