Designing xcube and analysing fun factors
Xcube'ün tasarlanması ve eğlence faktörlerinin analiz edilmesi
  1. Tez No: 555775
  2. Yazar: ATAKAN CANKORUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN, YRD. DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Psikoloji biliminde isminden söz ettirmiş olan“Kaostan düzen yaratma”teorisi, yıllar içerisinde farklı platformlar için geliştirilmiş pek çok oyunda kendisine yer bulmuştur. Yine benzer şekilde, bir oyun tasarımı unsuru olan“Kontrollü Rastlantısallık”kavramı da, özellikle“tekrar oynanabilirlik”etkisi ve şans/sürpriz faktöru sağlaması bakımından hatırı sayılır sayıdaki oyunda tercih edilmiştir. Sözü edilen bu iki kavramın oyun tasarımı temellerine göre oyunlarda ne şekilde, hangi yöntemlerle ve miktar yönünden nasıl kullanıldığı ve oyuncular üzerinde oyun tecrübesi (User Experience/UX) açısından ne yönde etkiler bıraktığı, Agustos 2017'de ticari olarak mobil platformlar için geliştirilmiş olan Xcube isimli oyun üzerinden bir örnek çalışma metoduyla anlatılacaktır. Bu çalışma kapsamında, Xcube ve yine bu yönleriyle ön plana çıkmış diğer bazı oyunlarla oyun tasarımı, mekanikler ve oynanış yönünden karşılaştırmalar ve buna bağlı analizler yapılacaktır. Buna ek olarak, Xcube isimli oyunu oynamış olan katılımcılarla yapılacak bir anketin sonuçlarından da faydalanılacaktır. Netice olarak“Kaostan duzen yaratma”ve“kontrollü rastlantısallık”unsurlarının, bir oyunu oyuncular için kullanıcı deneyimi yönünden daha eğlenceli hale getirip getirmediği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The theory of“Creating order out of chaos”which became prominent in the field of psychology, has also been utilized in many games that were developed for different platforms. Similarly, as a game design element, the“Controlled Randomization”concept had been preferred in a remarkable number of games due to its procurement of“iterativeness”and“luck factor”to the games. Within this thesis study, the usage of the said notions within the games by the means of pattern, style, methods, amount; and the UX on the players as per the basics of the game design discipline shall be explained via the Xcube game, which was developed for the mobile platforms in a commercial manner, as a case study. Within the scope of this study, comparisons of Xcube with similar featured games shall be made in the words of game design, gameplay and game mechanics, where series of analyses will be added accordingly within such regard. Additionally, the results of the survey made among the selected players that will play Xcube for these research purposes and give responsive feedback on the gameplay experience shall contribute to the analysis duly. As a conclusion, the claim on whether the“Creating order out of chaos”and“Controlled Randomization”does generate an element of fun in the game and inject it to the players shall be discussed accordingly.