Bazı kornişon hıyar ıslah hatlarının agro morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agro morphological properties of some pickling cucumber breeding lines
  1. Tez No: 987755
  2. Yazar: FADIL SONGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Manisa ili, Salihli ilçesi Eldelek köyünde Mayıs-Ağustos 2024 aylarında yürütülen çalışmada 5 adet çeşit adayı ile üretim alanlarında yaygın üretim şansı bulan tescilli VERTİNA (Nunhems) ve SOUND 12302 RZ (Rijk Zwaan) turşuluk (kornişon) hıyar çeşitleri kullanılmıştır. Adı geçen ıslah hatları ve çeşitlerin agro-morfolojik özelliklerinin belirlenmesinin amaçlandığı çalışmada hıyar yetiştiriciliğinde gerekli olan bütün üretim girdilerinden (gübre ve zirai ilaç) yararlanılmıştır. Üretici tarlasında yürütülen çalışmada üretici tarafından yapılan toplam 24 hasat sonucunda elde edilen verilerden bitki başına verim (kg/bitki), dekar verimi (kg/da), meyve sınıflamasına göre verim (1. 2. ve 3. boy), meyve rengi (a*, b* ve L*), meyve çapı (mm), meyve boyu (mm), ortalama meyve ağırlığı (g) ve tip dışı meyve oranı (%) ile çeşitler arasındaki farklılıklar ve benzerlikleri ortaya koymak amacıyla UPOV deskriptöründe yer alan bazı tanımlama kriterleri ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda; çalışmada yer alan aday çeşitlerden özellikle 1 nolu aday çeşidinin özellikle diğer ticari çeşitler ile rekabet edebilecek üstün özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Aday Çeşit 1 toplam dekar veriminde en yüksek değeri göstermiş ve ticari çeşitlere göre daha üstün performans sergilemiştir. Toplamda 1705,54 kg/da verim ile bu çeşit gerek sofralık taze tüketim gerekse sanayi amaçlı, özellikle turşuluk kullanım açısından ön plana çıkmıştır. Bu yönüyle aday çeşit 1'in üretime kazandırılması önerilmektedir. Meyve kalite açısından da yapılan değerlendirmede, en yüksek ortalama meyve ağırlığı 21,44 g ile Aday Çeşit 1, meyve boyu ve çapı bakımından Aday Çeşit 3 ön plana çıkmıştır. Parlaklık (L*) değeri (49,11) en yüksek olan Aday Çeşit 1, aynı zamanda en yoğun yeşil (a*) (-14,89) ve sarı (b*) (26,44) tonlara sahip çeşittir. Renk farkları, hem genetik çeşitlilik hem de görsel kalite bakımından önem arz etmektedir. Çalışma sonunda 1 nolu aday çeşidinin özellikle diğer ticari çeşitler ile rekabet edebilecek üstün verim ve kalite özelliklerine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a study conducted between May and August 2024 in the village of Eldelek, Salihli district, Manisa province, five candidate varieties and the registered gherkin varieties VERTİNA (Nunhems) and SOUND 12302 RZ (Rijk Zwaan), which have a widespread production potential, were used. The study aimed to determine the agro-morphological characteristics of the breeding lines and varieties mentioned. All production inputs (fertilizers and pesticides) required for cucumber cultivation were used. In the study carried out in the producer field, the data obtained from a total of 24 harvests made by the producer were evaluated with some identification criteria in the UPOV descriptor in order to reveal the differences and similarities between the varieties in terms of yield per plant (kg/plant), yield per decare (kg/da), yield according to fruit classification (1st, 2nd and 3rd size), fruit color (a*, b* and L*), fruit diameter (mm), fruit length (mm), average fruit weight (g) and off-type fruit ratio (%).Based on the evaluation of the obtained data, it was determined that candidate variety 1, among the candidate varieties included in the study, possessed superior characteristics that made it competitive with other commercial varieties. Candidate variety 1 demonstrated the highest total yield per decare, outperforming commercial varieties. With a total yield of 1705.54 kg/da, this variety stands out for both fresh table consumption and industrial uses, particularly for pickling. Therefore, it is recommended that Candidate variety 1 be introduced into production. In terms of fruit quality, Candidate variety 1 achieved the highest average fruit weight of 21.44 g, while Candidate variety 3 stood out for its length and diameter. Candidate Variety 1, with the highest brightness (L*) value (49.11), also has the most intense green (a*) (-14.89) and yellow (b*) (26.44) hues. Color differences are important for both genetic diversity and visual quality. The study determined that candidate variety 1 has superior yield and certain quality characteristics, particularly those that can compete with other commercial varieties.