Bazı istatistiksel modellerde extreme değer analizi ve uygulamaları
  1. Tez No: 5558
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada extrem değer dağılımları incelenmiştir. Ext- rem değerler, aşkınlar ve en büyük değerler olarak ele alınmış tır. Birinci bölümde genel bilgiler ve temel olasılık dağılım ları verilmiş, sıra istatistikleri yardımıyla extrem değerle rin kuramsal dağılım fonksiyonları elde edilmiştir. îkinci bölümde aşkın sayıları ve miktarları aynı anda in celenerek dağılım fonksiyonlarının parametreleri tahminlenmiş- tir. Üçüncü bölümde gözlenmiş dağılımlarla kuramsal dağılımlar kar şılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, we studied extreme values distributions. And extreme values are considered as exceedances and maximum- minimum values. In the first section, fundamental informations and pro bability distributions are given. The theoretical distribution functions of the extreme values is obtained by using order sta tistics. In the second section, the parameters of this distribu tion functions are estimated from the quantity and numbers of the exceedances. In the third section, the theoretical distributions are compared with observed distributions.