Duygusal zekânın çatışma yönetimi stratejileri üzerine etkisi: Çalışan algısına yönelik bir araştırma
The effect of emotional intelligence on conflict management strategies: A study about employee perception
  1. Tez No: 555828
  2. Yazar: GAMZE ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hızla değişen koşullar içerisinde yaşamakta olan insanlar sürekli olarak değişim ve belirsizliklere maruz kalmaktadır. Değişken koşullar altındaki farklı kişisel özellikler barındıran bireylerin etkileşim halinde bulunmaları aralarında yaşanacak çatışmaları kaçınılmaz hale getirmektedir. Etkin çatışma yönetimi geniş bir duygusal beceri yelpazesine sahip olunmasını gerekli kılar. Bu sebeple, günümüz firma yöneticilerinin de eskiye nazaran daha yüksek duygusal zekâya sahip olmaları gerekmektedir. Finansal hizmetler sektöründe yapılmış olması ile mevcut çalışmalardan farklı olan bu çalışmanın temel amacı; firma yöneticilerinin duygusal zekâlarının uyguladıkları çatışma yönetimi stratejileri üzerindeki etkisini çalışan algısına dayanarak incelemektir. Bu doğrultuda, 150 çalışanlı finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren firmanın 118 kadrolu çalışanına, yöneticilerinin duygusal zekâlarını ve çatışma yönetimi stratejilerini ölçümleyecek anket uygulanmıştır. Çıkan sonuçlara göre, çalışan algısına yönelik olarak yöneticilerin duygusal zekâlarının uyguladıkları çatışma yönetimi stratejileri ile etkileşimde olduğu ve özellikle“Kişisel Yetenekler ve İletişim Becerileri”duygusâl zekâ boyutunun çatışma yönetimi stratejilerini etkilediği görülmüştür. Araştırma kapsamında, duygusal zekâsı yüksek yöneticilerin“Bütünleştirme ve İşbirliği”ile“Kaçınma”stratejilerine başvurma oranlarının arttığı,“Ödün Verme”ile“Hükmetme”stratejilerine başvuru düzeylerinde ise azalış olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
People who live in rapidly changing conditions are constantly exposed to changes and uncertainties. The interaction of individuals with different characteristics under these volatile conditions makes conflicts between individuals inevitable. Effective management of conflicts requires a variety of emotional skills. Therefore, today's company managers need to have higher level of emotional intelligence than before. Being different from the existing studies as it's in financial services industry, the aim of this study is to discuss EI and conflict management strategies as well as the impact of managers' EI on their conflict management strategies based on employee perception. In this respect, a survey was conducted in a company which operates in financial services, to measure the emotional intelligence skills and conflict management strategies of the managers' of 118 employees out of 150 in total. As a result of the analysis; it has been shown that managers' emotional intelligence interacts with conflict management strategies based on employee perception and especially“Personal Abilities & Communication Skills”affects the conflict management strategies. In addition, it was revealed that while managers' with high level of EI appeals“Integration & Collaboration”and“Avoidance”and abstains from“Compromise”and“Domination”.