6102 sayılı TTK ve CMR çerçevesinde taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğu
Liability of carrier according to the CMR and the Commercial Code No. 6102
  1. Tez No: 555841
  2. Yazar: TÜLAY ÇETİN ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURKAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu yüksek lisans tezinin hazırlanmasındaki amaç, CMR ve Türk Ticaret Kanunu kapsamında taşıyıcının temel sorumluluklarından biri olan gecikme sorumluluğunu incelemektir. 14.02.2011 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, eşya taşımasına ilişkin getirmiş olduğu yeni düzenlemelerle, esin kaynağı olan CMR ve Alman Ticaret Kanunu'na birçok yönden yaklaşmıştır. Özellikle gecikme sorumluluğu açısından taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğunun özel niteliği ve sınırları, gecikmeden doğan zararın kapsamı ve giderimi ile taşıyıcının sorumluluktan kurtulma hallerinin genel ve özel olarak düzenlenmesi, yeknesak bir uygulama sağlamak amacıyla Türkiye'nin de taraf olduğu Konvansiyon ile bütünlük oluşturması açısından önemli ve anlamlıdır. Bununla birlikte her hukukun kendi dinamiklerini, uygulandığı ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi koşulları şekillendirdiğinden, mülga 6762 sayılı Kanun ve Yargıtay kararları da incelenmiştir. Çalışma sistematiğinde konular Türk Ticaret Kanunu ve CMR karşılaştırmalı anlatılırken, mülga Türk Ticaret Kanunu'nun hükümlerine değinilmiş ve güncel düzenlemelerin oluşmasında katkıları tespite çalışılmıştır. Ayrıca güncel Kanun'da ilk defa düzenlenmiş olmaları nedeni ile taşınma eşyası taşımalarına da kısa bir bölüm ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to examine the liability of delay in delivery, which is the one of the basic responsibilities of the carrier within the scope of the CMR and the Turkish Commercial Code no 6102. The Turkish Commercial Code (the Code), entered into forced on 14.02.2011, has approached the CMR and the German Commercial Code in many ways with the new regulations on the transportation of goods. Provisions stated in the Code regarding specific nature and limits of the carrier's liability arising from delay, scope and recovery of damage and general and special conditions for relief of carrier's liability are important and meaningful in terms of creating harmony with the CMR where Turkey has been a part of since 04.01.1995. Therefore, provisions of the Law No. 6762 and verdicts of the Supreme Court of Appeals were also examined, since the dynamics of each law are shaped by economic, social and political situations of country which they are implemented. In study systematic, while the subjects are explained comparatively with the Code and the CMR, the provisions of the former Turkish Commercial Code have been mentioned and their contributions have been tried to be determined in the formation of current regulations. In addition, a short section has been dedicated for household goods transport provisions because of their regulation for the first time in the Code