Sermaye şirketlerinde tüzel kişilik perdesinin kaldırılması
Lifting the veil of incorporation in corporations
- Tez No: 407852
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEYNEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tüzel kişilik yapısının arkasına saklanılarak ortaklar ya da üyeler tarafından hukuka aykırı işlemlerin yapılması ticari hayatı olumsuz etkilemektedir. Kanun koyucu tüzel kişiliğin kötüye kullanılmasını önleyebilmek ve sonuçlarını ortadan kaldırabilmek için birçok kanunda doğrudan düzenlemelere yer vermiştir. Tüzel kişilik perdesinin kaldırılmasının tam olarak anlaşılabilmesi için, tarihi gelişimi ile birlikte kanunda yer alan bu düzenlemelerin de bilinmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızda bu nedenle öncelikle tüzel kişilik perdesinin kaldırılmasının tarihi gelişimi ve diğer kanunlarda yer alan bazı düzenlemeler incelenmiştir. Bununla birlikte diğer ülkelerdeki uygulamalara da yer verilmiştir. Daha sonrasında ise tüzel kişilik perdesinin kaldırılması halleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Kanunda olaya uygulanacak bir hükmün bulunmaması veya hükmün aradığı koşulların maddi olayda gerçekleşmemesi durumunda tüzel kişilik perdesinin kaldırılması teorisinin uygulama alanı bulabileceği ancak hukukumuzda yoğun olarak uygulanmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conducting unlawful legal acts by hiding behind the legal entity by associates or members affects business life negatively. The lawmaker has made some regulations in the law in order to prevent the misuse of the legal entity and to eliminate the outcomes of it. In order to fully understand the concept of lifting the veil of incorporation, it is of great importance that in addition to the historical development, the regulations existing in the law are known. That is the reason why the historcial development of lifting the veil of incorporation and some regulations existing in other laws have been examined initially in our study. In addition to this, the practices in other countries have been included. Following this, the conditions for lifting the veil of incorporation have been explicated thoroughly. In case of lack of a provision in law to be applied to the case or in case the conditions the provision looks for do not exist in the case, it has been concluded that although the theory of lifting the veil of incorporation can be practiced, it is not being practiced heavily in Turkish law system.