Şirketler topluluğunda tüzel kişilik perdesinin kaldırılması
Piercing the corporate veil in corporate groups
  1. Tez No: 984389
  2. Yazar: SERRA BAŞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ayrılık ve sınırlı sorumluluk ilkeleri, tüzel kişilerin bağımsız hak süjesi olarak tanınmasını sağlayarak özellikle sermaye şirketleri bakımından ticari hayatın güvenli ve öngörülebilir şekilde işlemesine katkı sağlamaktadır. Ancak uygulamada, bu ilkelerin dürüstlük kuralına aykırı şekilde kötüye kullanılması, alacaklılar açısından haksız ve adaletsiz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu tür durumlarda, sınırlı sorumluluk ilkesinin istisnası niteliğindeki tüzel kişilik perdesinin kaldırılması mekanizması devreye girerek gerektiğinde ortaklar ile yöneticilerin sorumluluğuna gidilmesine imkân tanımaktadır. Tüzel kişilik perdesinin kaldırılması kurumu, özellikle şirketler topluluğu yapısında daha karmaşık bir boyut kazanmaktadır. Hâkim şirketin, bağlı şirket üzerindeki hâkimiyet gücünü kötüye kullanması halinde perdenin kaldırılması suretiyle gerçek sorumlulara ulaşılması mümkündür. Bu tez, tüzel kişilik perdesinin kaldırılması teorisini, sermaye şirketleri ve özellikle şirketler topluluğu çerçevesinde sorumluluk hukuku açısından ele almakta, Türk hukuku ve karşılaştırmalı hukuk sistemi içerisinde teorinin dayanakları, uygulama şartları ve sınırları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The principles of separate legal personality and limited liability ensure the secure and predictable operation of commercial life, particularly in the context of capital companies. In practice, however, abuse of these principles in contravention of the principle of good faith may yield unjust and inequitable outcomes for creditors. In such circumstances, the doctrine—an exception to limited liability—of piercing (or lifting) the corporate veil comes into play, thereby enabling recourse, where appropriate, to the liability of shareholders and managers. The doctrine assumes a more intricate dimension within corporate groups; where a parent company misuses its control over a subsidiary, piercing the veil may allow the law to reach the truly responsible actors. This thesis examines the doctrine of piercing the corporate veil from a liability-law perspective with respect to capital companies and, in particular, corporate groups, and analyzes the doctrine's foundations, conditions of application, and limits within Turkish law and in comparative perspective.