The conflict in Kosovo and Syria in the context of Tito and Hafız al Assad's policies (Comparative study)
Tito ve Beşar Esad'ın politikaları bağlamında Kosova ve Suriye arasındaki çatışma (Karşılaştırmalı çalışma)
- Tez No: 555867
- Danışmanlar: DR. SEAN COX
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Tito ve Beşar Esad'ın, Suriye ve Kosova çatışmasına verimli bir zemin sağlamak için birtakım politikalarını anlatıyor, aynı zamanda medya ve bazı çalışmalar hala bu dönemleri ve politikaları 'durağan dönem' yada 'başarılı politikalar' olarak tasvir ediyor. Ama özgürlük ve sosyal adalet konuları ile ilgili bazı hak ve talep baskıları hesaba katılmadı. Dahası halkların bileşenleri ve etnik kökenlerinin dikkate alınmadan tek partili 'komünizm ve sosyalizm' yükümlülüğü. Bu politikalar, Kosova ve Suriye'deki toplumun tüm katmanları tarafından itibarsızlaştırılmadı, daha doğrusu ileri düzeylerde kıvılcımlanan şiddet çatışmaları olan artan ırksal ve etnik uyumsuzluğa neden oldu. Hem Suriye hem Kosova, demir yumruk tarafından maruz bırakılan sosyal, politik ve ekonomik durağanlık açısından geçici bir evrede ve bu, yetersiz olan sürdürülebilir durağanlığı düşürüyor.
Özet (Çeviri)
This study addresses a set of Tito and Hafez Al-Assad's policies provided a fertile ground to the conflict in Syria and Kosovo, at the time some of the studies and media are still portraying these periods and policies as the“stable period”or“Successful policies”. However, it did not take into account the suppression of many demands and rights related to the issues of freedom and social justice. Moreover, the imposition of the one-party ideology“communism and socialism”regardless of the ethnicities and components of peoples. These policies did not discredit by all segments of society in Syria and Kosovo, rather it led to increased racial and ethnic dissonance which sparked violent conflict in later stages. Both Syria and Kosovo were in a temporary phase of social, political and economic stability imposed by the iron fist and it has fallen short of sustainable stability