Filling the international and local governance gap in a presumed 'Failed state': Local councils in the opposition-held areas of Syria
'Başarısız' olarak nitelendirilen bir devlette uluslararası ve yerel yönetim açığını giderme: Suriye'de muhaliflerin kontrolünde olan bölgelerdeki yerel konseyler
  1. Tez No: 502861
  2. Yazar: ÖZCAN AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, iç savaştan kaynaklanan devlet başarısızlığından dolayı, devletin kontrolünü kaybettiği ve devlet kurumlarının fonksiyonlarını durdurduğu bölgelerde yönetim boşluğunun devlet dışı sivil ve militer unsurlar tarafından nasıl doldurulduğuna odaklanır. Uluslararası İlişkiler disiplininin devlet merkezli yaklaşımların ötesinde bir bakış açısıyla ve Chiapas, Kosova, Somali, ve Kolombiya'nın uzun dönemli çatışma ve iç savaş tecrübelerini göz önünde bulundurarak, son dönemde başarısız bir devlet olarak nitelendirilen Suriye'de dağınık ve halk tabanlı olarak ortaya çıkan yerel konseyleri olgusunu incelenmektedir. Yerel konseylerin fon ve finans, militer gruplarla ilişkisi ve güvenlik, meşruluk ve etkililik bakımından karşılaştığı zorlukların ve eksik yanlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Tüm iyi niyet ve çabalarına rağmen yerel konseylerin iç savaş zarfında karşılaştıkları bu eksiklik ve zorluklardan dolayı yatay ve dikey olarak bütünleşmiş etkili yönetim yapıları sunamadıkları ve bulundukları bölgelerdeki insanlar için güvenli ve yaşanabilir alanlarlar oluşturmayı başaramadıkları ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on how the governance void is filled by civil and military non-state actors in the territories where state relinquishes control and its institutions cease functioning due to state failure caused by conflicts and civil wars. Providing an insight beyond the state-centric approaches of International Relations and considering the hybrid governance experiences of Chiapas, Kosovo, Somalia, and Colombia during the protracted conflicts and civil wars; the case of civil and grassroots-based local councils dispersed across Syria is examined. The objective of the dissertation is to find out the shortcomings of local councils and the challenges they faced in the domains of funding and finance, security and relations with armed groups, legitimacy, and effectiveness. It is argued that despite all endeavors and goodwill, local councils could have neither presented themselves as vertically and horizontally integrated and effective governance structures nor managed to create secure and livable places for their residents due to the shortcomings and challenges during the civil war in Syria.