Ekonomik özgürlüklerin ekonomik büyümeye etkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler panel veri analizi
The effect of economic freedom on economic growth: Developed and developing countries panel data analysis
  1. Tez No: 555869
  2. Yazar: SAFİYE ECE MOLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN EMİRMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ekonomik özgürlüklerin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri farklı gelir düzeylerindeki ülke grupları (gelişmiş ve gelişmekte olan) için panel veri analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla 1996-2017 dönemi için genişletilmiş Cobb-Douglas üretim fonksiyonundan faydalanılarak ekonomik özgürlükler ile ekonomik büyüme arasındaki uzun dönem ilişkiler tahmin edilmiştir. Genişletilmiş Cobb-Douglas üretim fonksiyonuna ekonomik büyüme ve ekonomik özgürlük değişkenlerinin yanı sıra kontrol değişkeni olarak reel gayri safi sabit sermaye oluşumu, insani gelişmişlik endeksi ve işgücüne katılım oranı dahil edilmiştir. Uzun dönem ilişkilerin ortaya konmasında yatay kesit bağımlılığının varlığı altında geliştirilen Westerlund (2008) panel eşbütünleşme testi kullanılmıştır. Durbin H testi sonuçlarına göre her iki ülke grubu içinde ekonomik büyüme ile seçilen değişkenler arasında uzun dönem ilişkiler doğrulanmıştır. Uzun dönem eşbütünleşme denklemi katsayılarının tahmininde ise Pesaran (2006) ortak ilişkili etkiler tahmincisi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sadece gelişmekte olan ülkeler için ekonomik özgürlüklerin ekonomik büyüme üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of economic freedoms on economic growth have been examined by using panel data analysis methods for different groups of income countries (developed and developing). For this purpose, long-term relationships between economic freedoms and economic growth by utilizing augmented Cobb-Douglas production function were estimated for the 1996-2017 period. In addition to the variables of economic growth and economic freedom, real gross fixed capital formation, human development index and labor force participation rate were included in the augmented Cobb-Douglas production function. Panel cointegration test developed by Westerlund (2008) in the presence of cross-sectional dependence was used to reveal long-term relationships. According to Durbin H test results, the long term relationships between economic growth and selected variables were confirmed in both country groups. Common correlated effect estimator proposed by Pesaran (2006) were used to estimate the long term cointegration coefficients. The obtained results show that the economic freedoms have a positive and statistical significant effect for only developing countries.