Laminate veneer restorasyonların polimerizasyon öncesi ve sonrası renk değişiminin ın vıvo olarak değerlendirilmesi
In vivo evaluation of color change of laminate veneer restorations before and after polymerization
  1. Tez No: 555870
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZİŞÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI CENKER KÜÇÜKEŞMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; in vivo olarak yapıştırıcı simanın polimerizasyon öncesi ve sonrasındaki renk değişimini incelemek, belirli süre sonunda ağız içi koşulların bu renk değişimine ne kadar etkisi olduğunu araştırmaktır. Çalışmamıza dahil edilen hastalara, 0,3-0,5 mm kalınlığında seramik laminate veneer restorasyonlar (IPS e.Max Press, Ivoclar Vivadent) uygulanmıştır. Restorasyonların simansız, polimerizasyon öncesi ve sonrası simanlı, 1 gün ve 1 ay sonraki renk ölçümleri Vita Easyshade spektrofotometresiyle yapılmıştır. Ölçümler, restorasyonların orta üçte birlik bölgesinden üçer kez tekrarlanarak gerçekleştirilip ortalamaları alınmıştır. Ölçümler aynı çalışmacı tarafından ve günün aynı saatlerinde (11:00 – 13:00) yapılmıştır. Veriler IBM SPSS V20 ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile yapılmıştır. Gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunduğunda, Dunnet T3 çoklu karşılaştırma testi ve Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak alınmıştır. Işıkla sertleşen kompozit rezin simanın polimerizasyon öncesi ve polimerizasyon işlemi sonrası ΔE değerleri arasında klinik olarak fark edilebilir bir renk değişiminin olduğu gözlemlenmiştir (∆E>3,7). Polimerizasyon işlemi öncesindeki ΔL değerleri, diğer gruplarda ölçülen ΔL değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklıdır. 24 saat sonra ölçülen b* değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır. 1 ay sonunda seramik laminate veneer restorasyonların renk farklılığına bakıldığında, ∆L değerinin polimerizasyon sonrası ∆L değerinden istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklı olduğu gözlemlenmiştir. ∆b değeri ise polimerizasyon öncesi ∆b değerinden istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklı olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the color change of the adhesive cement before and after polymerization in vivo and to investigate the effect of intraoral conditions on the color change at the end of the period. Ceramic laminate veneer restorations of 0.3-0.5 mm thickness (IPS e.Max Press, Ivoclar Vivadent) were applied to the patients included in our study. Color measurements of the restorations, before the application of composite resin cement, color measurements before and after polymerization after the application of composite resin cement, color measurements after 1 day and after 1 day were performed with Vita Easyshade spectrophotometer. Color measurements were performed by repeating three times in the middle third of the restorations and the averages of the color measurements obtained were taken. Color measurements were made by the same operator and at the same time of the day (11:00 - 13:00). Data were analyzed with IBM SPSS V20. Statistical analysis of the obtained data was done by one-way analysis of variance (ANOVA). When a statistically significant difference was found between the groups, Dunnet T3 multiple comparison test and Duncan multiple comparison test were used. The significance level was taken as p≤0,05. It was observed that light cured composite resin cement had a clinically noticeable color change between ΔE values before and after polymerization (ΔE> 3,7). The ΔL values before the polymerization process were statistically different from the ΔL values measured in the other groups. There was a statistically significant difference in b* values measured after 24 hours. When the color difference of ceramic laminate veneer restorations was examined at 1 month, ΔL value after 1 month was observed to be significantly different from ΔL after polymerization. The Δb value was significantly different from Δb before polymerization.