İlkokul yönetici ve öğretmenlerinin görüşlerine göre ilkokulların yönetişim düzeylerinin incelenmesi
Investigation of governance levels of primary schools according to the views of primary school managers and teachers
- Tez No: 555902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul yönetici ve öğretmenlerinin görüşlerine göre ilkokullardaki yönetişim düzeyini incelemektir. Araştırmada, betimsel nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde yer alan 116 resmi ilkokulda görev yapan 3536 öğretmen ve 153 okul yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında basit seçkisiz örneklem yöntemine göre seçilen 24 ilkokulda görev yapan 50 yönetici ve 530 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Aslan (2016) tarafından geliştirilen“Eğitim Örgütlerinde Yönetişim Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistiklerden“aritmetik ortalama”,“standart sapma”; parametrik analiz tekniklerinden“t-testi”,“tek yönlü varyans analizi (ANOVA)”ve“Post Hoc çoklu karşılaştırmalar testi”nden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerle, araştırmaya katılan öğretmenlerin ve yöneticilerin değerlendirmelerinin, cinsiyet, mesleki kıdem ve sendikaya üyelik değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre ölçek geneli ve alt boyutlarda demografik özelliklerin bazılarına göre anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Yönetici ve öğretmenlerin görüşlerine göre ilkokulların yönetişim düzeyi yüksektir. Yöneticilerin ilkokulların yönetişim düzeylerine ilişkin görüşleri ise öğretmenlerinkinden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the governance levels of primary schools according to the opinions of primary school administrators and teachers. In this research, descriptive quantitative research method was used. The population of the study consisted of 3536 teachers and 153 school administrators working in 116 public primary schools in Şahinbey district of Gaziantep. The sample of the study consisted of 50 administrators and 530 teachers working in 24 primary schools which were selected according to simple random sampling method in 2017-2018 academic year. The data of the study was collected with the Governance Scale in Educational Organizations developed by Aslan (2016). In the analysis of the data,“arithmetic mean”,“standard deviation den; ”t-test“, ”one-way analysis of variance (ANOVA)“ and ”Post Hoc multiple comparisons test were used. With the obtained data, it was tested whether the evaluations of teachers and administrators participating in the research differ according to the variables of gender, professional seniority and union membership. According to the findings obtained within the scope of the study, there are significant differences in scale-wide and sub-dimensions according to some of the demographic characteristics. According to the opinions of administrators and teachers, the level of governance of primary schools is high. The opinions of the administrators on the governance levels of the primary schools are higher than those of the teachers.