Okul yöneticilerinin okul yönetiminde karşılaştıkları sorunlar: Batman örneği
School administrators' problems that are faced in school management: Batman case
- Tez No: 555908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul yöneticilerinin okul yönetiminde karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlar için“okul türü, yaş, çalışma süresi, görev türü, okuldaki öğretmen ve öğrenci sayıları”değişkenlerin okul yöneticilerinin görev esnasında karşılaştıkları sorunlar için anlamlı fark oluşturan birer etken olup olmadıklarını belirlemektir. Tarama modeliyle desenlenen bu araştırmanın evrenini 2015-2016 eğitim öğretim yılında Batman ili merkez ilçede yer alan ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan tüm okul yöneticileri (N=494) oluşturmaktadır. Bu bağlamda tesadüfi olarak seçilen 179 okul yöneticisi araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile birlikte Demirtaş, Üstüner ve Özer (2007) tarafından geliştirilen“Okul Yönetimi Problem Tarama Envanteri (OYPTE)”ölçeği kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma değerlerinin hesaplanmasının yanı sıra; iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney-U testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Kruskall Wallis testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı olarak Mann Whitney-U testi testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; araştırmaya katılan okul yöneticilerinin okulda karşılaşılan sorunlardan en çok“öğretmenlerden kaynaklanan sorunlar”boyutuyla ilgili sorun yaşadığı en az ise“okul ikliminden kaynaklanan sorunlar”ile ilgili sorun yaşadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmada 50 yaş ve üzerindeki okul yöneticilerinin diğer yaş gruplarına göre okulda daha az sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Bununla beraber, okulların sahip oldukları öğrenci sayısının, okul yöneticilerinin karşılaştıkları sorunlar için belirleyici bir faktör olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine school administrators' problems in school management and whether the variables of "type of school, the term of employment, type of duty, number of teacher and students in school'' are the factors that constitute a significant difference for problems in duty dimension. The population of this study that was designed by scanning model consisted of all the school administrators (N=494) who work in primary schools, secondary schools and high schools in the central district of Batman Province in 2015-2016 academic year. 179 school administrators who were randomly selected constituted sample group of this research. ''School Management Problem Scanning Inventory (SMPSI)'' that was developed by Demirtaş, Üstüner, and Özer (2007) was utilized as data collection tool in addition to personal information form. SPSS packaged software analyzed data of scale. Mann Whitney-U test was used for comparing quantitative continuous data between two independent groups; Kruskall Wallis test compared quantitative continuous data between more than two independent groups. Percentage, arithmetic mean and standard deviation values were computed in the analysis of data. Mann Whitney-U test was also benefited as a complementary unit to determine the differences after Kruskall Wallis test. Findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. With reference to research findings, most of the problems of school administrators are seen in the dimension of ''problems arising from teachers''. Least of the problems of school administrators are seen in the dimension of ''problems arising from school climate''. It is also found that school administrators who are 50 years and older have fewer problems in comparison to other age groups. Moreover, for results, the number of students in schools is a determinant for problems of school administrators.