Konumsal verilerin açık veri olarak sunulmasının getirilerinin belirlenmesi: ÇED Projeleri örneği
Defining the benefits of presenting positional data as open data: The case of EIA Projects
- Tez No: 555909
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya nüfusunun hızlı artışı ile birlikte insanların ihtiyaç duyduğu hava, su, yiyecek, barınma ve enerji gibi vazgeçilemez gereksinimlerinin karşılanabilmesi konusu, küresel kaynakların ne şekilde daha verimli ve etkin kullanılabileceği sorusu ile bizleri baş başa bırakmaktadır. Son yirmi beş yılda başta internet olmak üzere internetin de tetiklediği bilgi teknolojilerindeki gelişim küresel dünyada kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, bireyler, özel sektör ve sivil toplum örgütleri açısından yaşanılan coğrafya ile beraber o coğrafyanın sahip olduğu konumsal ve istatistiki bilgiye olan ihtiyacı en üst seviyeye taşımıştır. Bu bağlamda bilginin var olmasının yanı sıra eğer bilgi, kamu ve toplum yararı çerçevesinde gerçek ve tüzel kişilerin yasal ve teknolojik anlamda erişimine açık, makine okunabilir, kullanılabilir, güncellenebilir ve dağıtılabilir özellikler taşıyor ise kamu ve özel sektörün yatırım ve planlamalarında inovatif çözümler üretilebilmesine imkân sağlayacaktır. Bu çalışma ile öncelikle açık veri kavramı açıklanmaya çalışılmış, ardından açık veri konusunda yapılan uluslararası ve ulusal bazda başlıca çalışmalar incelenmiş, nihayetinde Türkiye özelinde açık veri kavramına olan yaklaşım, süreç ve gelinen noktanın araştırılması ile birlikte Çevresel Etki Değerlendirmesi projelerinde açık veri kavramının olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of the world population, the issue of meeting the indispensable needs of people such as air, water, food, shelter and energy, leaves us alone with the question of how more efficient and effective global resources can be used. In the last twenty-five years, the development of Information Technologies triggered by the internet, especially by the internet, has brought the need for spatial and statistical knowledge of that geography to the highest level with the geography experienced in terms of individuals, private sector and non-governmental organizations as well as public institutions and organizations in the global world. In this context, in addition to the existence of information, if this information is open to legal and technological access of real and legal entities within the framework of public and public benefit, machine readable, useable, updated and distributable, it will enable the public and private sector to produce innovative solutions in investment and planning. In this study, the concept of open data was first tried to be explained, and then the major studies on open data were examined on an international and national basis. As a result, the aim of this course is to examine the possible impacts of open data on environmental impact assessment projects in Turkey by investigating the approach, process and point of view of open data concept.