Travma test cihazı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of trauma test device
  1. Tez No: 555931
  2. Yazar: GÖKHAN EYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tasarlanan ve imal edilen Travma Test Cihazı ile travma ölçüm yöntemlerine alternatif ve travma darbelerini simüle edebilecek yeni bir yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Travma test cihazı ile travma kuvvetinin büyüklüğü, kuvvetin etki süresi, darbe sayısı ayarlanabilmekte ve farklı şekilde darbe uçları takılabilmektedir. Yine cihaz ile istenilen konuma travma oluşturacak darbe etki ettirilebilmektedir. Travma test cihazında darbeyi oluşturmak için Z ekseninde lineer hareket mekanizması ve travmanın şiddetinin ölçülebilmesi için yük hücresi (loadcell) kullanılmıştır. Bunun yanında cihazın yazılımı ile sahip olduğu ara yüzü sayesinde değişken parametreler girilebilmekte, veriler kaydedilebilmektedir. Yeni geliştirilen Travma Test Cihazı ile örnek test olarak 4 farklı travma ucu ile bir ve birden fazla darbe uygulanarak 50 g, 250 g ve 500 g yüklerde hamur ve ekstrude polistren numunelerde darbe izleri oluşturulmuş ve stereo mikroskop ile travma derinliği ölçümleri yapılmıştır. Tasarlanıp imal edilen Travma Test Cihazı ile canlı dokulardaki travmaları oluşturacak darbeler gerçeğine yakın simüle edilebilmekte, testler yüksek güvenilirlikte yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Trauma Test Device, which is designed and manufactured, is an alternative to trauma measurement methods and a new method that can simulate trauma impacts is aimed. With The Trauma Test Device, the magnitude of the trauma force, the duration of impact of the force, the number of pulses can be adjusted and the impact ends can be inserted differently. In addition, the device can be effected with a trauma to the desired position. In The Trauma Test Device, the linear motion mechanism in the Z axis and the loadcell were used to measure the severity of the trauma. In addition to this, the interface of the software can be used to enter variable parameters and data can be saved. With the developed Trauma Test Device, one and more impulses were applied to the test with 4 different trauma tips, and the pulse traces were created in dough and extruded polystyrene samples at 50 g, 250 g and 500 g loads, and trauma depth measurements were made by stereo microscope. With the designed and manufactured Trauma Test Device, the pulses that will create traumas in living tissues can be simulated close to the reality and the tests can be performed with high reliability.