Haloton anestezisinin eritrosit süperoksit dismutaz enzim aktivitesi üzerine etkisi
- Tez No: 80078
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
33 Özet Çalışmamızda ilk defa halotan anestezisi verilen hastalarda ve kronik olarak halotana maruz kalan sağlık çalışanlarında halotanın eritrosit SOD aktivitesi üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla kontrol grubu ve akut ve kronik olarak halotana maruz kalan gruplardan alınan kan numunelerinin eritrositlerinde SOD aktiviteleri ölçülmüştür. Kronik halotana maruz kalan sağlık personelinde ve akut halotan maruziyet sonrası eritrosit SOD aktivitelerinin kontrol grubu ile karşılaştırıldığında düşük olduğu tespit edilmiştir. Akut olarak halotana maruz bırakılan grupta, halotan öncesi ve sonrası eritrosit SOD aktiviteleri birbirleriyle karşılaştırıldığında halotan sontrası grupta SOD aktiviteleride düşüş göstermiştir. Kronik halotan maruz kalan grup ile akut halotan maruziyet grubu öncesi karşılaştırıldığında, kronik halotan maruziyet olan grupta SOD aktivitesi düşük olarak bulunmuştur. Akut halotan maruziyet grubunda halota sonrası SOD aktiviteleri kronik gruba göre bir farklılık göstermemiştir. Kronik veya akut olarak halotana maruziyet, eritrosit SOD aktivitelerinde düşüşe sebeb olmaktadır. Bu durum özellikle anestezi bölümünde çalışmakta olan hastane personeli açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
34 Summary In this study, activity of superoxide dismutase (SOD) was determinet in the erythrocytes from patients exposed to halothane for the first time and anesthesiology staff exposed to halothane chronically. SOD activity was found significantly decreased in the erythrocytes fromanesthesiology staff and in the erythrocytes from patients after surgical operation when compared with controls. Activity was also found increased in the anesthesiology staff exposed to halothane chronically with patients exposed to halothane for the first time. We suggest that reduced SOD activity in the patients exposed to halothane for the first time and in the anesthesiology staff may play in the occurences of several pathophysioligical events.