Türkiye'de ulaşım sektörünün ekonomik büyüme üzerine etkisi: Havayolu örneği
The effect on economic growth of the transport sector i̇n Turkey: airline sample
- Tez No: 555932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sivil Havacılık, İşletme, Economics, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin ulaşım yatırımlarına yapmış olduğu harcamalar, yatırımlar sayesinde sağlanan istihdam olanakları, ulaşımda yolcu kapasitesindeki değişiklikler, uluslararası ticarette kullanılan ulaşım modu, çeşitli büyüme teorileri ve ulaşım harcamalarıyla ekonomik büyüme ilişkisi anlatılmaktadır. Çalışmanın sayısal veri kısmında ise; Türkiye'nin havayolu iç-dış toplam yolcu sayısı, büyüme oranı, toplam seyahat geliri ve dışa açıklık oranı kullanılarak bu dört değişken arasındaki ilişkinin tespitinin yapılması amacıyla; ADF Birim Kök Testi, Johansen Eşbütünleşme Analiz Yöntemi ve Hata Düzeltme Modeline Dayalı Granger Nedensellik Analizi uygulanmıştır. Değişkenlerden havayolu iç-dış toplam yolcu sayısı tek yönlü olarak büyüme oranını ve dışa açıklık oranını etkilediği, büyüme oranının çift yönlü olarak dışa açıklık oranını ve seyahat gelirini etkilediği, seyahat gelirinin ise tek yönlü olarak havayolu iç-dış toplam yolcu sayısını ve dışa açıklık oranını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, spending by Turkey have made to the transportation investments, employment opportunities provided through investments, changes in passenger capacity in transportation, mode of transport used in international trade, describes the economic growth of relationships with various theories of growth and transportation expenses. In the numerical data part of the study; Turkey's airline passengers' inside-out number, growth rate, making the total travel revenue and the relationship between these four variables using the detected openness order; ADF Unit Root Test, Johansen Cointegration Analysis Method and Granger Causality Analysis Based on Error Correction Model were applied. It is understood that the total number of passengers internal and external passenger affects the growth rate and outward opening ratio, the growth rate affects the outward opening ratio and travel income in two-way; The result is reached.