Bakteri ve NPK uygulamalarının sümbül bitkisinin gelişimi ve besin elementi alımı üzerine etkileri
Effects of bacteria and NPK applications on the development of hyacinth plant and nutrient elements uptake
  1. Tez No: 555941
  2. Yazar: PINAR ARICA BİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇIĞ, PROF. DR. NALAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Hyacinthus orientalis 'Delft Blue' bitkisinin gelişimi ve besin elementi içeriği üzerine NPK ve bazı bakteri türlerinin etkisini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve her tekerrürde beş saksı olacak şekilde laboratuvar koşullarında yürütülen çalışmada, sümbül soğanlarına, inorganik gübre olarak 20:20:20 NPK ticari gübresi ve bu gübrenin %50'lik dozu uygulanmıştır. Biyoorganik gübre olarak ise azot bağlayıcı bakteri: Cellulomonas turbata (TV54A), fosfat çözücü bakteri: Bacillus-GC Group (TV119E) ve azot bağlayıcı ve fosfat çözücü özellikleri beraber taşıyan bakteri: Kluyvera cryocrescens (TV113C) türleri uygulanmıştır. TV54A ve TV119E bakterileri tek başlarına uygulanmasının yanında ek olarak birlikte de uygulanarak etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Fenolojik ve morfolojik gözlemlerin yapıldığı araştırmada, yaprak ve soğanlarda bazı besin elementleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of NPK and some bacterial species on the development and nutrient content of Hyacinthus orientalis 'Delft Blue' plant. In the study carried out in laboratory conditions with three replications and five pots in each replicate according to the experimental design, hyacinth bulbs were applied as an inorganic fertilizer in the 20:20:20 NPK commercial fertilizer and 50% of this fertilizer. Aas bioorganic fertilizers: nitrogen binding bacteria Cellulomonas turbata (TV54A), phosphate solvent bacteria: Bacillus-GC Group (TV119E) and bacteria carrying the nitrogen binding and phosphate solvent properties: Kluyvera cryocrescens (TV113C) were applied. The effects of TV54A and TV119E bacteria alone were applied together and their effects were determined. Phenological and morphological observations were made and some nutrients were analyzed in leaves and bulbs.