Bitki gelişimini uyarıcı rizobakteri ((PGPR) ve sıvı vermikompost uygulamalarının marul bitkisinin (Lactuca sativa L.) verimi ve bazı toprak özellikleri üzerine etkisi
The effect of the applications of plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) and liquid vermicompost on the yield of lettuce (Lactuca sativa L.) and some soil properties
- Tez No: 656394
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tarım arazilerinde yoğun toprak işleme, bilinçsiz kimyasal gübre ve ilaç kullanımı, insan ve diğer canlıların sağlığını tehdit etmekte, doğal kaynaklara ciddi zarar vermektedir. Yapılan bu uygulamalar toprakların sürdürülebilir kullanımını kısıtlayan faktörlerdir. Bu nedenle tarımsal üretimde verimliliğin arttırılması, toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısının iyileştirilmesi için sentetik ürünler yerine doğal ürünlerin kullanımı önerilmektedir. Bu çalışmada; içerisinde bitki gelişimini uyaran rizobakterileri (PGPR) içeren ticari bir mikrobiyal gübre ile yine ticari bir sıvı vermikompostun ayrı ayrı ve birlikte uygulamalarının marul bitkisinin verim ve bazı toprak özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. E.Ü. Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü serasında saksı denemesi olarak yürütülen denemede mikrobiyal gübre ve sıvı vermikompost önerilen dozlarda saksılara marul fidesi dikiminden 1 hafta sonra uygulanmıştır. Deneme 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Deneme konuları şu şekilde planlanmıştır: 1) NPK%100, 2) Sıvı Vermikompost, 3) Mikrobiyal Gübre+ Sıvı Vermikompost 4) Mikrobiyal Gübre, 5) NPK (%50) + Sıvı Vermikompost, 6) NPK (%50) + Mikrobiyal Gübre, 7) NPK (%50) + Mikrobiyal Gübre+ Sıvı Vermikompost. Bitkilerin 10 hafta sonra hasatları yapılarak pazarlanabilir baş ağırlıkları ve kök uzunlukları gibi fiziksel ölçümleri yapılmıştır. Hasat döneminde uygulama gruplarından tüm toprağı temsil edecek şekilde saksılardan alınan örneklerinden; bazı mikrobiyolojik ve kimyasal analizler yapılmıştır. PGPR ve vermikompost uygulamaları istatiksel olarak bitkisel parametrelerden ortalama kök uzunluğu ve ortalama kök yaş ağırlığı üzerine; mikrobiyolojik parametreler olan toplam bakteri sayımı ve toprak solunumu üzerine anlamlı bulunmuştur. Uygulama sonuçları yapılan yaprak analizlerinde toplam Ca ve toplam Mn parametrelerinde; toprak analizlerinde ise, pH, toplam tuz, alınabilir K ve toplam Ca üzerinde istatiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Intensive cultivation in agricultural lands, unconscious chemical fertilizers and pesticide use threaten the health of human and other living things and cause serious damage to natural resources. These practices are the factors that limit the sustainable use of soils. Therefore, it is recommended to use natural products instead of synthetic products in order to increase productivity in agricultural production and to improve physical, chemical and biological properties of soils. In this study; lettuce was grown in soils applied a commercial microbial fertilizer containing plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) and a commercial liquid vermicompost and it was studied the effect of these treatments on plant yield and some soil properties. In the experiment conducted as a pot experiment, microbial fertilizer and liquid vermicompost were applied at the recommended doses one week after planting lettuce seedlings. The experiment was carried out according to the randomized block trial design with 3. The treatments were planned as follows: 1) NPK%100, 2) Only liquid vermicompost 3) Microbial Fertilizer + liquid vermicompost, 4) Only Microbial Fertilizer, 5) NPK (50%) + liquid vermicompost, 6) NPK (50%) + Microbial Fertilizer, 7) NPK (50%) + Microbial Fertilizer + liquid vermicompost. After 10 weeks, the plants were harvested and marketable head weights and root lengths were determined. From the samples taken from the pots in a way to represent the whole soil from the application groups during the harvest period; some microbiological and chemical analyzes have been done.The applications of PGPR and vermiwash significantly affected the lettuce yield and some soil properties. PGPR and vermicompost applications were statistically based on average root length and average root age weight from vegetative parameters; it was found significant on the microbiological parameters total bacterial count and soil respiration. The results of the application in the leaf analysis, in total Ca and total Mn parameters; in soil analysis, it was found statistically significant on pH, total salt, available K and total Ca.