Suça sürüklenen çocukların rehabilitesinde çocuk mahkemelerinin rolü (Sakarya örneği)
Role of juveni̇le courts on rehabi̇li̇tati̇on of chi̇ldren who draggi̇ng cri̇me (Sakarya example)
- Tez No: 555955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, suça sürüklenen çocukların rehabilitasyonunda çocuk adalet sisteminin önemli bir ayağı olan çocuk mahkemelerinin rehabilitasyon rolünü analiz etmeye yönelik bir araştırmadır. Çocuk suçluluğu bütün dünyanın üzerinde durduğu önemli ve hassas bir konudur. Çocuk suçluluğuyla birlikte çocukların üyesi oldukları toplumla sağlıklı bir şekilde bütünleşebilmeleri için rehabilitasyon oldukça önemlidir. Çocuk adalet sistemi içinde çocuk mahkemelerinin önemi büyük olup alacağı cezai ya da koruyucu destekleyici tedbirlerle bir çocuğun geleceğine yön verebilirler. Dolayısıyla mahkemelerin çocukların cezalandırıcı değil topluma kazandırıcı yani rehabilite edici özelliğinin önemi artık günümüzde çok iyi bilinmektedir. Bu çalışma ile çocuk mahkemelerinin suça sürüklenen çocukların topluma kazandırılması, iyileştirilerek rehabilite edilmesi noktasında üstlendiği görev gözler önüne serilmektedir. Çocuk ve çocuk suçluluğu kavramlarının analizi, çocukların suça sürüklenme nedenleri, rehabilitasyon kavramı, çocuk adalet sistemi ve öğeleri özellikle çocuk mahkemeleri üzerinde bir şekilde açıklamada bulunarak konu analiz edilmiştir. Uygulama bölümünde ise, Çocuk Mahkemesinde görülen dava dosyalarında suça sürüklenen çocuklara yönelik işlenen süreç ve alınan ve uygulanan kararlar analiz edilmiştir. Araştırmada bilgi toplama formu oluşturularak 100 dava dosyası tek tek taranarak bilgiler elde edilmiş ve düzenlemesi yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında; birçok nedenin çocukları suça sürüklediği, çocuk adalet sistemi içinde çocukların birçok aşamadan geçtiği ve çocuk mahkemesinde ise bazı prosedürlerden geçirilerek haklarında cezai ve koruyucu destekleyici kararlar alındığı, mahkemenin suça sürüklenen çocukların rehabilitasyonunda önemli roller üstlendiği ancak bu rolleri yerine getirirken bazılarında çok güçlü işlerlik gösterirken bazı noktalarda çok zayıf kaldığı, mahkeme sürecin çocuklar açısından birçok risk taşıdığı ve geleceklerini etkilediği değerlendirilerek, çocuk suçluluğuyla mücadele ve rehabilitasyonunda tek yönlü bir hizmet modelinin yetersiz kalacağı, ülke çapında, bütün kurum ve kuruluşlarla bütünlük içerisinde, profesyonel anlamda hizmet sunulmasının gerekliliği sonucuna varılarak gerekli önerilerde bulunulmuştur. Konuya yönelik olarak daha fazla bilimsel düzeyde araştırma yapılarak konunun irdelenmesi gerekliliği de açıkça vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the rehabilitation role of juvenile courts as an important part of the juvenile justice system in the rehabilitation of children dragged into crime. Juvenile delinquency is an important and sensitive issue on which the whole world is focused. Likewise, Rehabilitation for Juvenile delinquency is very important for children to integrate well with the community they are a member of. In the juvenile justice system, the juvenile courts are of great importance and can guide the future of a child through criminal or protective supportive intervention or policy. Hence, today is very well known that the importance of the courts as a means of rehabilitating children, rather than punishing them, This study demonstrates the role of juvenile courts in dragging children into crime, gathering them to society and improving them. The analysis of the concepts of child and child delinquency, the causes of child dragging, the concept of rehabilitation, the juvenile justice system and its elements, especially the role of juvenile courts in the rehabilitation of dragging children into crime were analyzed in detail. In the practical part, the process of dealing with the children who were dragged into crime and the taken and applied decisions were analyzed. The information collection form was prepared and 100 cases were scanned, one by one and the information was obtained and organized. In the light of the data obtained; many reasons lead/drag children to crime, children go through many stages of the juvenile justice system, and in juvenile court, some procedures are carried out by penal and protective supportive decisions, the court plays important roles in the rehabilitation of children who are dragged into crime, while in some of them it is working very powerful. judging by the fact that the court process has many risks for the children and affects their future, a one-way service model will be insufficient in combating and combating juvenile delinquency and necessary recommendations have been made by concluding the necessity of providing professional service in full with all institutions and organizations. The need to analysis the subject by investigating the subject at a more scientific level has been clearly emphasized.