Elektrik enerjisi piyasalarında Rekabet Hukuku kurallarının uygulanması
The application of Competition Laws in electrical energy markets
- Tez No: 555991
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARİF ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, İşletme, Energy, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Elektrik, hayatın her alanı için çok önemli bir üründür bu sebeple de ticari hayatın içinde büyük bir önemi vardır. Bu nedenle tüketicilerin serbest rekabet koşulları altında elektriğe ucuz ve kaliteli şartlar altında ulaşmaları gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda elektrik piyasaları, son yıllarda yapılan özelleştirme hareketleriyle beraber rekabete açılmıştır. Bu çerçevede elektrik piyasalarında faaliyet gösteren teşebbüslerin rekabete aykırı işlem ve davranışları dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Birinci bölümde, elektrik enerjisinin kaynaklarından bahsedilmiş olup yenilenebilir, yenilemeyen ve yeni enerji kaynakları olmak üzere 3 başlık altında ele alınmıştır. Elektrik enerjisinin hukuki niteliği ise taşınır mal olarak kabul görmektedir. İkinci bölümde, elektrik piyasalarından bahsedilmiştir. Bu çerçevede elektrik piyasalarının faaliyet alanları anlatılmıştır. 6446 sayılı EPK çerçevesinde yapılan düzenlemelerle dağıtım faaliyeti ve perakende satış faaliyeti hukuki olarak ayrıştırılmıştır. Bunların sonucunda görevli tedarik şirketleri kurulmuştur. Perakende satış faaliyeti de görevli tedarik şirketlerine bırakılmıştır. Üçüncü bölümde, elektrik piyasalarında rekabet kuralları ele alınarak Rekabet Kurulu kararları eşliğinde incelenmiştir. Teşebbüslerin ilgili pazarda hâkim duruma gelmeleri değil hâkim durumlarını kötüye kullanmaları yasaklanmıştır. Ortak girişimlerde oluşum şekline göre bir yoğunlaşma işlemi olarak değerlendirilebilir. Özellikle özelleştirme işlemleri kapsamında meydana gelen birleşme ve devralmaların, rekabeti önemli ölçüde azaltıcı etki yaratmaları bakımından önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity is a critical component of all aspects of life. As a result, it plays a big part of corporate life. Because of this, consumer should have affordable and quality access to electricity under free market conditions. In pursuit of this goal, in recent years electrical energy markets have become open to the free market due to privatization. In this framework, companies that participate in this market, yet act contrary to competition are closely analyzed. The first section consists of three parts and discusses sources of electrical energy, renewable and non-renewable sources of energy, and new sources of energy. The laws related to electrical energy are treated as movable goods. The second section contains a discussion of electrical energy markets. Within this framework, the activities of electrical markets are discussed. Distribution activities and retail sales as outlined in 6446 of the EPK legislation are analyzed from a legal perspective. As a result of this, supply companies were established. Retail sales of electricity was also left to the supply companies. The third section analyzes competition law within electrical markets by looking at the Competition Board rulings. Companies are not prohibited to become leaders in their relevant markets; however, it is prohibited for them to use their position as a market leader in a negative manner. With regard to joint partnerships, they can be considered efforts to condense the market based on their corporate structure. Within the concept of privatization, mergers and takeovers are considered important because it has been determined that they reduce competition in a significant way.