Hetê cinsîyetê gramatîkî ra pêveronayîşê kirdkî (Zazakî) û Kurmanckî
Dilbilgisel cinsiyet açısından Zazaca ve Kurmancca'nın karşılaştırılması
  1. Tez No: 555996
  2. Yazar: MESUT YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İBRAHİM BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı gramatik cinsiyet yönünden Zazaca (özellikle Palu ve Bingöl ağzı) ve Kurmanccanın karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada hem dünya literatüründeki gramatik cinsiyet bakışı ve düşünüşü hakkında bilgiler verildi hem de Zazaca ve Kurmanccadaki gramatik cinsiyet örneklerle birlikte karşılaştırıldı. Kürtçedeki gramatik cinsiyet üzerine yapılmış birçok çalışma incelendi. Hem Zazaca hem de Kurmanccada gramatik cinsiyeti işaret eden birçok şey karşılaştırmalı bir metot ile araştırıldı ve yer yer bölgelere göre örnekler verildi. Sonuç olarak gramatik cinsiyet bakımından Zazaca ve Kurmanccadaki farklılıklar ve benzerlikler tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis/work is to compare the dialects Kirdish (Zazaki) (especially Palu and Çewlig's accent) and Kurmanji in terms of the grammatical gender. In this thesis/work it is informed about the world literature's view on grammatical gender. Furthermore the grammatical gender is compared within examples in both Kirdish (Zazaki and Kurmanji). Moreover many surveys on the grammatical gender in the Kurdish language are examined. In both dialects many characteristics of the grammatical gender are studied within a comparative method and some examples are given according to regions. As a result, the differences and similarities of the grammatical gender in Kirdish (Zazaki) and Kurmanji are detected.