Farklılık algısı ve örgüt kültürü etkileşimi: Beyaz eşya sektöründe bir araştırma
Perception of difference and the organization cultural interaction: A research in the white goods sector
  1. Tez No: 556026
  2. Yazar: GÖKHAN GÜLBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küreselleşen dünya ile birlikte örgütlerde çalışan profili birbirlerinden farklı özelliklere sahip iş görenlerden oluşmaya başlamıştır. Bu insan gücünün daha verimli ve etkin bir şekilde yönetilmesi firmalar açısından stratejik bir öneme sahip olup artık zorunluk haline gelmiştir. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı sektörde farklılıkları kapsayan, zenginlik olarak gören yönetim anlayışı daha fazla benimsenir olmuştur. Bu kapsamda örgütlerde çalışanların farklılık algılarının bilinmesi ve örgütsel boyutların bu algıya ne derece etki ettiğinin ortaya konması önem kazanmıştır. Araştırmanın amacı; örgütlerde çalışanların farklılık algılarını tanımlamak, örgüt kültürü ile farklılık iklimi ilişkisini açıklamaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren 698 çalışanlı uluslararası bir firmanın Türkiye servis teşkilatı oluşturmaktadır. Araştırma amaçları bakımından ele alındığında tanımlayıcı ve açıklayıcı araştırma tasarımıyla yapılandırılmıştır. Araştırmada tarama araştırma desenlerinden genel tarama ve ilişkisel tarama desenleri kullanılmıştır. Genel tarama kapsamında;“farklılık”değişkenine odaklanılarak, çalışanların farklılığı nasıl algıladıkları, çalışma ve sosyal hayatlarında farklılık unsuru olarak gördükleri temalarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. İlişkisel tarama deseni kapsamında; farklılık değişkeninin kültür değişkeni olan örgütsel yapı değişkeni ile ilişkisi, ayrıca iki değişken arasında nedensellik ilişkisi olup olamayacağı araştırılmıştır. Kapsadığı süre bakımdan kesitsel araştırma, analiz düzeyi bakımından ise mikro düzey olup veriler anket yoluyla 141 kişiden toplanmıştır. Araştırmada farklılık verileri ölçeği olarak Bean ve diğ. (2001) tarafından geliştirilen ve Aksu (2008) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Farklılık İklimi Ölçeği, örgütsel yapı ölçeği olarak Çelik (2007) tarafından geliştirilen örgütsel kültür ölçeğinin yapı boyutu kullanılmıştır. Ayrıca çalışanların iş ve sosyal yaşamlarında farklılık algılarının nasıl değiştiğini ölçmek amacıyla yine Bean ve diğ. (2001) tarafından geliştirilen 6 adet yarı yapılandırılmış sorudan faydalanılmıştır. Araştırma bulguları; çalışanların sırasıyla kişilik, kültür ve eğitim seviyesini en büyük farklılık olarak gördüklerini, çalışma ortamları ile sosyal yaşamları arasında farklılık olarak kabul edilen kavramların değiştiğini, örgüt kültürü kapsamında ele alınan örgüt yapısının farklılık algılarına etki ettiğini göstermiştir. Sonuç olarak, örgütün oluşturacağı yapıyla bireylerin çalışma hayatlarındaki farklılıkları yönetebilecekleri görülmüştür. Çalışmanın sonunda farklılığın yönetilebilmesi için örgütlere, alan yazında görülen eksikliklerin giderilmesi için de araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The profile of employees working in organizations with globalizing world started to be composed of those who have different characteristics. Managing these manpower more efficiently and effectively has a strategic importance for companies and has become a necessity. In the sector where competition is experienced intensively, the management approach, which considers differences as richness, is adopted more. In this context, it is important to know the perception perceptions of the employees in the organizations and to determine the extent to which organizational dimensions affect this perception. Purpose of the research; to define the perception perceptions of employees in organizations and explain the relationship between organizational culture and difference climate. The research population 698 operating in the white goods sector in Turkey Turkey Our Employees constitutes an international service organization of the company. It has been structured with descriptive and descriptive research design in terms of research purposes. General screening and relational screening patterns were used in the research. Within the scope of general screening; By focusing on the tır difference çıkarmak variable, it is aimed to reveal the themes that employees perceive the difference, and what they see as differences in their working and social lives. Within the scope of relational screening pattern; The relationship between the variable variable and the organizational variable variable variable is also investigated. The cross-sectional survey was micro-level in terms of the level of analysis and the data were collected from 141 people. In the study, Bean et al. (2001) and the scale of difference climate which was adapted to Turkish by Aksu (2008) and the organizational dimension of organizational culture scale developed by Çelik (2007) was used as the organizational structure scale. In addition, in order to measure how the perceptions of difference in the work and social lives of employees change, Bean et al. (2001) developed 6 semi-structured questions. Research findings; In this study, it is observed that the employees perceive the personality, culture and education level as the biggest difference, and that the concepts which are considered as difference between the working environments and their social lives have changed. As a result, it is seen that individuals can manage the differences in working life with the structure to be formed by the organization. In order to manage the difference at the end of the study, the organizations were presented with suggestions for the researchers to eliminate the deficiencies seen in the literature.