Marka bilinirliği ve marka güveninin müşteri tatmini ve marka sadakati üzerine etkisi
The effect of brand awareness and brand trust on customer satisfaction and brand loyalty
  1. Tez No: 556031
  2. Yazar: MİNE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, marka bilinirliği ve marka güveninin müşteri tatmini ve marka sadakati üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik olarak çalışmada marka bilinirliği, marka güveni, müşteri tatmini ve marka sadakati açıklandıktan sonra analiz yapılmıştır. Analizde küçük ev aletleri tüketicisine yönelik bir örneklem belirlenmiştir. İstanbul'da yaşayan ve küçük ev aletleri kullanan 300 kişiye yapılan anket verileri SPSS'te analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde marka bilinirliği ve marka güveninin müşteri tatminini olumlu bir şekilde etkilediği ve marka güveninin marka sadakatini olumlu bir şekilde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of brand awareness and brand trust on customer satisfaction and brand loyalty. In that respect, brand awareness, brand trust, customer satisfaction and brand loyalty were explained and then analyzed in the study. A sample of small household appliances consumers was determined as the sampling of the analysis. Survey data collected from 300 people living in Istanbul and using small household appliances were analyzed with SPSS. According to the findings, brand awareness and brand trust positively affect customer satisfaction and also brand trust was found to affect brand loyalty positively.