Ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelimlerinin, sosyal görünüş kaygısı ve öz-yeterlikleriyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of high school students' tendency to the physical activity, social appearance anxiety, and self-efficacy
- Tez No: 556030
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelimlerinin sosyal görünüş kaygısı ve öz-yeterlikleri ile ilişkisinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelindeki araştırma 2016-2017 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini Aksaray ilinde ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 495 (%46.2)'i erkek, 577 (%53.8)'si kadın olmak üzere toplam 1072 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; ''Kişisel Bilgiler Formu, Fiziksel Aktivite Egzersiz Davranışı Değişim Basamakları Anketi, Öz Yeterlik Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden“yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma”testlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca araştırmada Ki Kare testi ve Spearman Brown Korelâsyon testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre araştırma örnekleminde yer alan orta öğretim öğrencilerinin fiziksel akvite egzersiz değişim basamaklarının sırasıyla devam, eğilim, eğilim öncesi, hareket ve hazırlık basamaklarında oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanında cinsiyet, öğrenim görülen sınıf, ortaöğretim türü, lisanslı spor yapma durumu, yaşadığı çevrede spor yapma alanı bulunma değişkenleri açısından fiziksel aktivite egzersiz değişim davranışlarında anlamlı bir farklılığa rastlanırken, beden kitle indeksi değerleri, aile gelir durumu ve okulda spor yapmaya elverişli alan bulunma değişkenleri açısından anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Araştırmada ortaöğretim öğrencilerinin sosyal görünüş kaygı düzeylerinin düşük olduğu ve orta düzeyde öz-yeterliğe sahip oldukları görülmüştür. Bunun yanında fiziksel aktivite egzersiz değişim basamakları ile öz-yeterlik ölçeğinin; alt boyutları ve geneli arasında anlamlı bir ilişkiye tespit edilmiştir. Ayrıca orta öğretim öğrencilerinin fiziksel aktivite egzersiz değişim basamakları ile sosyal görünüş kaygısı arasında da anlamlı ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the relationship between high school students' tendency to physical activity, social appearance anxiety, and self-efficacy. The study was carried out in the 2016-2017 academic year by using the relational scanning model. The sample of the study consisted of 1072 students, whose 495 (%46.2) were male and 577 (%53.8) were male, educated in high schools in Aksaray. In the study“Personal Information Form, Physical Activity Exercise Stages of Change Questionnaire, Self Efficacy Scale and Social Appearance Anxiety Scale were used as a data collection tool. Descriptive statistics such as ”percentage, frequency, arithmetical mean and standard deviation" were used in analyzing research data. It was also used the Chi-Square test and Spearman-Brown Correlation. According to the results of the study, it was determined that the high school students who were in the sample of research were respectively at the step of attendance, tendency, pre-tendency, action, and preparation. In the research, it was found that a significance difference between physical activity exercise stages of change and gender, grade, type of high school, being a licensed sports player, the ability to do sports in the environment where they live however it was not found any significant differences in terms of body-mass index, the opportunities to do physical activity at schools and level of income. In the research, it was found that high school students have low-level social appearance anxiety and medium-level self-efficacy. In addition, it was detected that there was a meaningful relationship between physical activity exercise stages of change and whole and subscale of the self-efficacy. Furthermore, a significant relationship was found between physical activity exercise stages of change and social appearance anxiety of the high school students.