Tüketicinin satın alma eğilimi bağlamında sağlık turizmi yetki belgesine sahip aracı kuruluşların web sitelerinin analizi
Analysis of the websites of intermediary organizations holding a health tourism license in the context of consumer purchasing trends
  1. Tez No: 900509
  2. Yazar: FURKAN ERPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GENÇ KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünya genelinde ve ülkemizde hızla gelişen sağlık turizminin bir alt sınıfı olan medikal turizmde, aracı kuruluş olarak hizmet veren işletmelerin web sitelerinin incelenmesidir. Bu inceleme, tüketicilerin nihai satın alma davranışlarını nasıl etkilediğini ve aracı kuruluşların web sitelerinin bu davranışlar üzerindeki rolünü anlamayı hedeflemektedir. Bu kuruluşlar, hizmet almak isteyen hastaların ilgili ülkeye yolculuklarını, karşılama ve konaklama hizmetlerini sağlar ve hasta evine ulaşana kadar hizmet vermeye devam ederler. Çalışma, içerik analizi yöntemiyle, Sağlık Bakanlığı Aracı Kurum Yetki Belgesi almış (20.06.2023 tarihli listeye göre) tüm aracı kuruluşların web sitelerini ele almıştır. Bu çalışmaya göre, aracı kuruluşların yüzde 70'i web sitesine sahiptir. Web sitesine sahip olan aracı kuruluşlar belirlenen kriterlere göre incelenmiştir. Web sitesinin çeşitli bilgi ve özelliklerinin kullanıcı erişimi ve güven oluşturma açısından önemli olduğu görülmüştür. Yüksek oranda sağlanan TÜRSAB akreditasyonu, e-posta, telefon ve adres bilgileri bu durumu desteklerken, konum, canlı yardım, tahmini ücret ve işveren bilgilerine erişim sınırlı kalmıştır. Ayrıca, logo, site içi arama ve dil seçenekleri gibi unsurların kullanıcı deneyimini artırma potansiyeli dikkat çekmektedir. İnternet ortamı, Türkiye'nin sağlık turizmi pazarında önemli bir yere sahip olması ve potansiyel hasta veya turist imkânı yaratmak için öncelik verilmesi gereken konulardan biridir. İnternetin değeri ve önemi yıllar geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple, aracı kurumların web sitelerine önem vermeleri gerekmektedir. Pazarlama perspektifinden bakıldığında, bu web siteleri, medikal turizmde hizmet sunan aracı kuruluşların dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Dijital pazarlama, potansiyel müşterilere ulaşmanın, marka bilinirliğini artırmanın ve müşteri sadakatini sağlamanın etkili bir yoludur. Bu bağlamda, aracı kuruluşların web siteleri, pazarlama stratejilerinin merkezinde yer almalı ve kullanıcı dostu, bilgilendirici ve güvenilir olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the websites of businesses that provide intermediary services in medical tourism, a sub-class of health tourism that is rapidly developing worldwide and in our country. This study aims to understand how consumers' final purchasing behaviours are affected and the role of intermediary websites in these behaviours. These organizations provide travel, welcoming and accommodation services for patients who want to receive service in the relevant country and continue to provide service until the patient reaches their home. The study used the content analysis method to examine the websites of all intermediary institutions that have received the Ministry of Health Intermediary Institution Authorization Certificate (according to the list dated 20.06.2023). According to this study, 70 per cent of intermediary institutions have websites. Intermediary institutions that have websites were examined according to the specified criteria. It was observed that various information and features of the website are important regarding user access and trust. While the TÜRSAB accreditation, e-mail, telephone and address information provided at a high rate support this situation, access to location, live help, estimated fee and employer information remained limited. In addition, the potential of elements such as logo, on-site search and language options to increase user experience is remarkable. The internet environment is one of the issues that should be prioritized to have an important place in Turkey's health tourism market and to create potential patients or tourists. The value and importance of the Internet is increasing over the years. For this reason, intermediary institutions should give importance to their websites. From a marketing perspective, these websites are an important part of the digital marketing strategies of intermediary institutions that provide services in medical tourism. Digital marketing is an effective way to reach potential customers, increase brand awareness and ensure customer loyalty. In this context, intermediary institutions' websites should be at the centre of their marketing strategies and should be user-friendly, informative and reliable.