Kurumsal risk yönetiminin iç denetime olan etkisi: Hizmet sektöründe vaka çalışması
Impact of corporate risk management on internal audit: Case study in the service sector
  1. Tez No: 556058
  2. Yazar: RECEP ÖNDER ALTUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İç denetim kavramı ortaya çıktığı yıllardan günümüze dek işletmelerde yaşanan değişimler ve buna bağlı olarak işletme fonksiyonlarının ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik göstermiştir. İster işletmelerin içinde bulunduğu koşullar, isterse iç denetim fonksiyonunun içinde bulundurduğu potansiyeli ortaya çıkaramaması, iç denetimin katma değerini arttıracak yeni metotların aranmasına imkan sağlamıştır. Bu gelişim isteği neticesinde iç denetimin odak noktası klasik iç denetim yaklaşımlarından uzaklaşarak, risk odaklı denetim yaklaşımı olarak güncellenmiştir. Risk odaklı denetim yaklaşımıyla birlikte risk yönetiminin bir parçası olan kontrol adımlarına bakış açısı değişmiş ve iç denetçilere daha fazla değer yaratmaları için olanak sunulmuştur. Denetçiler risk odaklı denetim yaklaşımının uygulanmaya başlanması ile birlikte kuruluşların stratejik hedeflerini daha iyi özümsemek için çaba sarf etmeye ve üst yönetimin risklerle nasıl ilgilendiğini yakından tecrübe etmeye başlamıştır. Denetçiler, güvence sağlama faaliyeti içerisinde yer alan mevcut risklerin etkin bir şekilde değerlendirildiğinin kontrolünü yaparken aynı zamanda kurumsal risk yönetimiyle aynı hiyerarşik düzende yer alması objektiflik konusunda hassas olması gereken iç denetimin fonksiyonu için oldukça önem arz etmektedir. Bu durum aynı hiyerarşide yer alan iç denetim ve kurumsal risk yönetimi birimlerinin yaptıkları işleri kendi kendilerine kontrol ettiğine yönelik bir varsayımı beraberinde getirebilecektir. Bu çalışmadaki amaç, günümüz şirketlerinde iç denetim ve kurumsal risk yönetimi fonksiyonlarının organizasyonel anlamda birbirlerinden bağımsız olarak konumlandırılmış olmalarının, kurumsal risk yönetimi çalışmalarına etkilerinin ölçümlenmesi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the years the concept of internal audit has evolved in line with changes faced by organizations and organizational functions. Research into developing new methodologies to increase the added value of internal audit have emerged, whether it was due to the state business environment or the inability to perform to its full potential. As a result, the primary focus of internal audit has shifted from a 'conventional' internal audit approach to a 'risk-based' internal audit approach. Stemming from a risk-based internal audit approach, internal audit has integrated into the risk management framework, changed the perception of internal audit processes and enabled internal auditors to create more value. The implementation of a risk-based internal audit approach has allowed internal auditors to better understand the strategic goals of an organization and to oversee more closely how the board is managing risks. The objective of an internal audit is to give assurance to effectively evaluate existing risks whilst preserving impartiality. Credibility is critical because the position of the internal audit function in the same hierarchical command chain as the corporate risk management function may depict the assumption of self-acting. The purpose of this study is to measure the impact of an organizationally separated internal audit function and risk management function on corporate risk management processes of existing organizations.