Customer perception and customer response to ethical marketing in textile industry
Tekstil sektöründe etik pazarlamaya dair müşteri algısı ve tepkisi
- Tez No: 556066
 - Danışmanlar: DR. HAKAN ASLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya genelinde bütün üretim ve servis sektörlerinde rekabet global seviyelere ulaşması nedeniyle şirketler için ayakta kalmak giderek zorlaşmıştır.Bu genişleyen rekabet boyutu nedeniyle müşteri kavramı firmaların pazarlama aktivitelerinde önemli bir kavram haline geldi ve üretim müşteri davranışlarına odaklandı. Şirketlerin müşterilere bakış açısı değiştiği için bireyler de bir ürün veya servis satın alırken farklı detaylara dikkat etmeye başladılar. Müşteri temelli prosesleri etkileyen en önemli unsurlardan biri de etiktir.BAzı müşteriler duyguları ile hareket edip rrasyonel davranışlar sergilerken, bazıları çok daha rasyonel davranışlar sergileyip fiyat,dağıtım,sözleşme normları gibi etik ile ilgili kavramları satın alma davranışlarının timeline oturturlar.Bu etki sebebiyle şirketler yeni müşteri kazanmak ve mevcut müşterilerin varlığını kotumak adına etik pazarlama stratejilerine yönelmektedir. Bu çalışma tekstil sektöründe etik pazarlama stratejilerine dair müşteri algısı ve tepkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde etik kavramların başlıca bileşenleri ve etik karar alma prosesleri incelenmiştir. İkinci bölümde etik pazarlama ve tüketici etiği incelenmiştir. Üçüncü bölümde diğer adıyla uygulama bölümünde etik pazarlamaya dair müşteri algısı ve tepkisinin ölçüldüğü çalışmanın sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the competition has reached global levels in nearly all sectors of production and service through the world it also has become more difficult survive in that globally competitive environment. Because of these expanding dimensions of competition the concept of customer has turned into a major concept that all different activities of the firms like marketing, production has begun to focus on consumer behaviors. As the perspectives of the companies have changed about customers, these individuals have begun to care about more different details while deciding to buy a product or use a service. One of the main issues that influences the customer based processes is ethics. As some consumers act irrationally and decide according to their emotions, some of them show more rational behaviors and put ethical issues about the details of products about price, distribution, contract norms etc. into the center of their purchase behavior. Because of that fact companies generally focus more on ethical marketing strategies and actions in order to attract potential new customers and maintain the present ones. This study is based on the customer perception and response to ethical issues and ethical marketing strategies in textile sector. The first part of the study is about the major componets of the concepts of ethics and ethical decision making process. In the second part the concepts about ethical marketing and consumer ethics are investigated. The third part of the study which can be named as the application stage the results of the study conducted about the perception and the response of the customers to ethical issues and ethical marketing in textile sector are stated.