Kelebeğin yaşam döngüsünün mobil araçlarla informal ortamda öğrenilmesi: Kelebekler Vadisi örneği
Learning the life cycle of the butterfly in the informal environment with mobile tools: The case of Butterfly Valley
- Tez No: 556098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT AHMET KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Farklı öğrenme ortamlarında anlamlı öğrenmeler sağlamak, fen bilimleri dersinde araştırmalar yapmak, mobil uygulamalar kullanmak, teknolojinin konu alanlarına entegre edilmesi ile mümkün olmaktadır. Bunları gerçekleştirmek adına öğrencilerin informal ortamlarda mobil araçlar yardımı ile fen bilimleri dersi kelebeklerin yaşam döngüsü konusunun öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örneklem yoluyla 2016-2017 öğretim yılı, Konya ili Meram ilçesinde eğitim görmekte olan 25 öğrenci ile çalışılmıştır. Çalışma Konya Kelebekler Vadisinde mobil araçlardan tablet ile yürütülmüştür. Tabletlerin içerisine kelebekler adlı android uygulaması ve animasyonu yüklenmiştir. Tabletleri ile Kelebekler Vadisinde gezen öğrencilerden gezi öncesinde ve sonrasında kelebeklerin yaşam döngüsü ile ilgili çizim yapmaları ve daha sonra yaptıkları bu çizimleri açıklamaları için çizim kağıtlarının arka kısmına açıklamaları yazmaları istenmiştir. Gezi sonrası 8 öğrenci ile kelebeklerin yaşam döngüsü, gezi (informal öğrenme), mobil öğrenme ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin okul dışı ortamlarda bulunmaktan keyif aldıkları, mobil öğrenmenin öğrencilerin zaman ve mekan sınırlamasını ortadan kaldırdığı, herhangi bir rehbere ihtiyaç duymadığı görülmektedir. Öğrenciler kelebeklerin yaşam döngüsünün yumurta ile başladığını, tırtıl ve pupa ile devam ettiğini, ardından güzel bir uçan kelebek ile sonlandığını, ömürlerinin kısa olmadığını, yeni kavramları rahat kazanıldığını ifade etmektedirler. Konu ile ilgili olarak ve yapılacak araştırmalara ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler Kelebeklerin yaşam döngüsü, mobil öğrenme, informal öğrenme
Özet (Çeviri)
Providing meaningful learning in different learning environments, carrying out research in science, using mobile applications can be possible by integration of technology into subject areas. In order to achieve this, it is aimed to learn life cycle of butterflies subject in science with the help of mobile tools in informal areas. In this respect multi-state studies from qualitative research methods were applied. In this research, through purposeful sample 25 students from Konya, Meram in 2016-2017 Education Year were worked. The study was carried out with tablet from mobile devices in the Valley of the Butterflies. The android application and animation called Butterflies installed in the tablets. Before and after the trip, the students were asked to draw about life cycle of butterflies with their tablets and then to describe their drawings on the back of drawing papers. At the end of the trip 8 students were asked about the life cycle of butterflies, trip (informal learning), mobile learning. The results show that some students are already using mobile devices to support their learning to an extent and also identified some potential ways to use mobile devices to further support the learning process of students. The results from this study shows that mobile learning eliminates the time and space limitation of students, students take pleasure in the non-school environment and they do not require directory. The students stated that the life cycle of butterflies starts out as an egg and go with caterpillar and pupa the body of the caterpillar is transforming into an adult butterfly and then followed by a beautiful butterfly. They also stated that they acquired new knowledge without difficulty and butterflies are not short-lived. Recommendations for research on the subject have been developed. Keywords Life cycle of butterflies, mobile learning, informal learning