İlköğretim öğrencileri üzerinde çizgi filmlerin yaratıcılığa etkisi
The effect of cartoon films on creativity on secondary school students
  1. Tez No: 556110
  2. Yazar: BELKIS BUKET MERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. TÜRKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Görsel Sanatlar dersinde çizgi filmlerin öğrencilerin yaratıcılığına etkisini incelemektir. Yarı deneme modellerinden kontrol gruplu ön test son test modelinin kullanıldığı çalışmada deney grubunda çizgi film temelli etkinlikleri kapsayan öğretim programı, kontrol grubunda ise mevcut görsel sanatlar dersi öğretim programı uygulanmıştır. Her iki grupta rastgele olarak atanan 23'er öğrencinin bulunduğu çalışmada araştırma verilerinin toplanmasında Sanatsal Yaratıcılık Rubriği, Görsel Sanatlar Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Kaufman Alanlar Yaratıcılık Testleri kullanılmıştır. Bu ölçme araçları deneysel işlem öncesi ön test sonrasında ise son test olarak deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Araştırma kapsamında 9 saat deney grubunda çizgi film temelli resim etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda ise aynı etkinlikler mevcut MEB Görsel Sanatlar Dersi öğretim programı yönergesine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre deney grubunda uygulanan çizgi film temelli görsel sanatlar öğretim programının, mevcut MEB öğretim programına göre öğrencilerin yaptıkları çizgi film karakter resimlerinde; biçimsel özgünlük, Biçimsel Akıcılık, Biçimsel Esneklik, Anlamsal Özgünlük, Anlamsal akıcılık, Anlamsal Esneklik ve toplam sanatsal yaratıcılık açısından daha başarılı olmasını sağlamıştır. Gerçekleştirilen etkinliklerle deney grubundaki öğrencilerin son test görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarının daha olumlu düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca Uygulanan çizgi film temelli görsel sanatlar öğretim programının, mevcut MEB öğretim programına kıyasla öğrencilerin Kaufman Alanlar yaratıcılık testinin sanatsal performans boyutunda daha yüksek düzey elde etmelerini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of cartoon films on the creativity of the students in the Secondary School Class 6 Visual Arts course. The pre-test post-test model with control group was used from the semi-test models. In the study, the curriculum of the experimental group consisted of cartoons-based activities, while in the control group, the existing secondary school 6th grade visual arts curriculum was applied. In the study where 23 students were randomly assigned in both groups, Artistic Creativity Rubri, Attitude Scale for Visual Arts Lesson and Kaufman Fields Creativity Tests were used for collecting research data. These test instruments were applied to the experimental and control groups as pre-test before the experimental procedure and then as post-test. In the scope of the research, cartoon-based painting activities were carried out in the experimental group for 9 hours. In the control group, the same activities were performed according to the current Ministry of Education 6th Grade curriculum. According to the findings of research: Cartoon based visual arts teaching program applied in the experimental group, compared to the current curriculum of the Ministry of Education in the character of cartoon characters; in terms of Formal Originality, Formal Fluency, Formal Flexibility, Semantic Originality, Semantic Fluency, Semantic Flexibility and total artistic creativity have made it more successful. It was seen that the attitudes of the students in the experimental group according to the results of the post-test visual arts course were more positive. In addition, compared to the current Ministry of Education curriculum, the applied Cartoon-based visual arts curriculum enabled students to achieve a higher level of artistic performance in the Kaufman Domains creativity test.