Televizyondaki çizgi filmlerin (animasyon), ilköğretim çağı çocuklarının eğitimi üzerine etkileri
Effects of tv cartoon films (animation) on education of primary school children
- Tez No: 159142
- Danışmanlar: PROF. DR. TACİSER ONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu araştırma,“Televizyondaki çizgi filmlerin ilköğretim çağı çocuklarının eğitimi üzerine etkilerini”incelemek adına hazırlanan bir çalışmadır. Araştırmanın temel amacı; ilköğretim okulu dördüncü ve beşinci sınıf öğrenci, öğretmen ve velilerine uygulanan anketlerle, televizyondaki çizgi filmlerin ilköğretim çağı çocuklarının eğitimi üzerine etkileri ile ilgili görüşlerinin alınarak, belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırmada, televizyonda yayınlanan çocuklara yönelik programlar arasında yer alan çizgi filmler her yönüyle ele alınmaya çalışılmıştır. Çizgi filmlerin, ilköğretim dönemi çocuklar üzerinde ne gibi etkileri olduğu ve onları nasıl etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma; görsel iletişim araçlarından televizyonda yayınlanan çocuklara yönelik programların içinde yer alan çizgi filmlerin; doğru amaçlar doğrultusunda kullanıldığında eğlendirmenin yanında; bilgi edindirmede, yaratıcılıklarını geliştirmede, duygu ve düşüncelerini ifade etmede ve en önemlisi eğitimlerinde olumlu yönde etkilerini ortaya koymaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, giriş başlığı altında problem, amaçlar, önem, sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımlar hakkında açıklamalar yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, yöntem başlığı altında evren-örneklem, verilerin toplanması, verilerin çözümü ve yorumu ile ilgili gerekli açıklamalara yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, iletişim konulu başlık altında iletişimin tanımı ve tarihsel gelişimi, kitle iletişim, grafik iletişim, televizyonla iletişim, tasarım, grafik tasarım ve grafik tasarım uygulama alanları ile ilgili konular yazılı kaynaklara ve yoruma dayalı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde, çizgi filmin tanımı yapılarak tarihsel gelişimi incelenmiş; çizgi filmin oluşumunda sinema karikatür, çizgi roman ve11 plastik sanatların etkileri, çizgi filmlerin özellikleri ve çizgi filmin kullanıldığı alanlar ile ilgili konulara yer verilmiştir. Araştırmanın çizgi film yapım sürecini oluşturan beşinci bölümünde, çizgi canlandırmada etkin unsurlar başlığı altında; sanatçı etkisi, senaryo etkisi, kullanılan objenin etkisi, renklerin ve müziğin etkisi konulan ele alınmıştır. Birim süre içindeki hızlan, hareket yoğunlukları, çizim teknikleri ve canlandırmada kullanılan teknikler hakkında bilgi verilmiş ve canlandırmada senaryo, storyboard, layout, uç resimleme ve ara resimler, arka planların hazırlanması, montaj, kullanılan araç-gereçler ve görev dağılımı konulan da ele alınarak çizgi filmin yapım süreci açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın altıncı bölümünde, çocuk ve çizgi film başlığı altında ilköğretim okulu çocuğunun; duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişim özellikleri incelenerek; eğitimde görsel algı, televizyonla iletişim ve çocuk, çocuk ve çizgi film, televizyondaki çizgi filmlerin öğrenme sürecine etkisi, televizyondaki çizgi filmlerin çocuk eğitimi üzerine etkisi başlıklı konulara yer verilmiştir. Bu konular, yazılı kaynaklara ve yoruma dayalı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek, televizyondaki çizgi filmlerin, ilköğretim çağı çocuklarının eğitimi üzerine etkilerini belirlemek için; öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik anket hazırlanmıştır. Bu hazırlanan anketler, Ankara ili içerisinde Çankaya, Mamak, Keçiören, Altındağ ve Yenimahalle ilçelerinde bulunan, beş İlköğretim okulunun dördüncü ve beşinci sınıflarından seçilen toplam 150 öğrenci, 50 öğretmen ve 100 veliye uygulanmıştır. Ankara İli Çankaya İlçesinde; Turhan Fevzioğlu İlköğretim Okulu Ankara İli Keçiören İlçesinde; Halit Fahri Ozansoy İlköğretim Okulu Ankara İli Mamak İlçesinde; Mamak İlköğretim Okulu Ankara İli Altındağ İlçesinde; Yenidoğan İlköğretim OkuluIll Ankara İli Yenimahalle İlçesinde; Atatürk İlköğretim Okulu Araştırmanın yedinci bölümünde (bulgular ve yorum), adı geçen ilköğretim okullarında uygulanan anketlerle ile toplanan veriler, araştırmanın amaçlarına ulaşmak için değerlendirilmiştir. Ankette yer alan her sorunun tablo halinde frekans ve yüzde hesabı alınarak yorumu yapılmıştır. İlgili soruların aritmetik ortalaması alınarak değerlendirilmiştir. Gerekli soruda kay kare testi uygulanmıştır. Araştırmanın sekizinci bölümünde, sonuç bölümüne yer verilerek televizyondaki çizgi filmlerin ilköğretim çağı çocukları üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu, yüzde değerlerlerle açıklanmaya çalışılmış ve yorumu yapılmıştır. Araştırmayla ilgili öneriler açıklanmıştır. Anket ve çizgi film örnekleri ekler kısmında verilmiş, kaynaklarla ilgili bilgilerde kaynakça da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, it has been proposed to evaluate the impact of TV cartoon films on education of kids attending primary school. The primary objective of this study is to evaluate and determine the effect of the cartoon films on primary school children through a survey among primary school 4th and 5th grade pupils, parents and instructors and their opinion about the cartoon films. In this study, all features of the cartoon films taking place among the TV programs for kids were considered. Also, the potential impact of these cartoon films on primary school aged kids. The study is expected to bring in to public viev certain advantages of the cartoon films on TV as a visual tool for kid provided that it had been used for right purpose besides being enjoyable. These advantages could be educating, informative, developing creative thinking, expression of emotional and intellectual feelings, and most importantly directing the educational background in positive manner. In the first part of this study, under the title of“introduction”, the explanitions are written, which were about problems, aims, importance hypothesis limitations and definitions. In the second part of the study, under the title of“method”, the required explanations are written, which were about universe-sampling, collecting data, solving and commenting data. In the third part of the study, definition of communication, historical development, mass communication, graphical communication, communication through TV, design, graphical design of the communication, possible application fields of the graphs are given under title of“communication”based on the published sources and overviews. In the forth part of the study, development of the cartoon films is described in historical way along with its definition; cinema cartoons in cartoon film making,effects of the cartoon story books and plastic art, characteristics of the cartoon film and application fields of the cartoon films and so on. The fifth part of the study concerns the production period of the cartoon films. Actors, scene, the object employed in the film making, color and music are considered respectively, Rate of apperance in unit time, intensity of motion, drawing techniques and techniques used in livening or motioning of the objects has been described separately. In addition, effect of scene in livening, storyborad, layout of the movie, point picturing, interval picturing are considered. Furthermore, preparation of background, assembling or fixing the scene, materials and equipment used in the film making process and allocation of resources have been mentioned in detail. This part comprises all the steps of film making process. The sixth part of this research, namely the kids and cartoon films, is composed of subjects concerning the evaluation criteria of emotional, intellectual and physical development of primary school aged children. In this part, subjects under subtitles such as visual perception tools in education, kids etc TV education, kids etc cartoon films, effect on cartoon films in TV on the educational development, effect of TV cartoon films on child education were described. These topics are based on the published resources and comments on similar subjects. To reach the aim of the study and to determine the effect of tv cartoons on the primary school childreen, a questionnary had been prepared for pupils, parents and instructor. The questionnaire prepared for this purpose was filled by totally 150 primary school students, 50 instructors and 100 parents selected among 4 th and 5th grade classes of 5 primary schools located in Yenimahalle, Altındağ, Keçiören, Mamak, Çankaya districts of Ankara province. In the Çankaya district of Ankara; Turhan Fevzioğlu primary school, In Keçiören district of Ankara; Halit Fahri Ozansoy primary school,VI In Mamak district of Ankara; Mamak primary school, In Altındağ district of Ankara; Yenidoğan primary school, In Yenimahalle district of Ankara; Atatürk primary school was selected for survey. In the seventh part of the study (findings and comment), the data, which were collectedfrom the questionnaries filled by the subjects in the above mentioned schools, used for, to reach to the aim of the stedy. The evaluation procedure was applied by arranging the frequency and percentage of each question under a table. The questions put to use by arithmetical mean which were connected with the study. The“kay kare”test applied to the questions which were neded. In the eighth part of the research work, whcih is the results part assorted effects of TV cartoon films on primaryschool children were tried to explain and commented by the percentage values. Possible suggestions about the further research has been explained. In the appendix part of the study, all questionnaire and sample cartoon films are attached. In the reference part, all cited publications are given with full description.