An analysis framework for experiential spaces in video games
Video oyunlarının deneyimsel alanları için analiz çerçevesi
  1. Tez No: 556118
  2. Yazar: SİMAY GİZEM ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Video oyunları oyunculara eşsiz deneyimler sunar. Bu karakteristik özelliklerinden dolayı oyunların geçtiği alanlar, deneyim alanları olarak ele alınabilir. Diğer yandan, distopik kurgular günden güne daha popüler olmakta ve sıklıkla video oyunları tarafından kullanılmaktadırlar. Bu popülerliğin sebebi teknolojik gelişmelerin, yaşam standartlarının, iklim değişikliği, yozlaşma, savaş gibi konulara duyulan korkunun birlikte artmasıyla ilgilidir. Bu bağlamda video oyunlarının deneyim alanları ve distopik temalar anlamlı bir çakışmanın parçaları olarak düşünülebilir. Bu tezin konuları video oyunları ve onların deneyim alanlarına farklı yaklaşımların incelenmesiyle deneyim alanlarını kapsamlı bir biçimde ele alacak yeni bir çerçevenin önerilmesidir. Bu çerçeve sadece oyunların sinema ve mimari gibi farklı alanlarla ilişkisini içermeyecek, aynı zamanda video oyunlarının kendilerine has karakteristik özelliklerini de içerecektir. Bu çerçevenin amacı deneyim alanlarına yakından bakmaktır. Çerçevenin güvenilirliği ve tutarlılığı üç farklı oyun üzerinde test edilmiştir: Papers, Please, Beholder, and Mirror's Edge. Oyun seçimindeki kriterler oyunların başarısı ve çeşitliliğidir. Her oyun analizi, çerçevenin farklı yanlarını vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Video games offer unique experiences to players with their participatory nature. Their spaces can be considered as experiential spaces because of this characteristic. On the other hand, dystopian fiction becomes more popular day by day and often used by video games. The reason for this popularity is related to increasing technological developments, living standards and the fear of climate change, corruption, or war altogether. In this context, experiential spaces of video games and dystopian theme can be considered as parts of a meaningful convergence. The subjects of this thesis are different approaches to video games and their experiential spaces moreover suggestion of a new comprehensive analysis framework on experiential spaces. This framework includes not only relations between video games and different fields such as cinema and architecture but also unique characteristics of the medium. The purpose of this framework is looking closely to experiential spaces. Reliability and consistency of the framework are tested in three different video games: Papers, Please, Beholder, and Mirror's Edge. The criteria for game selection are success and variety of games. Different parts of the framework are emphasized in each game analysis.