Havayolu yolcu taşıma sözleşmesi kapsamında hava taşıyıcısının yolcu taşımasındaki gecikmeden doğan zararlara ilişkin hukuki sorumluluğu
Legal liability of the air carrier for the damages resulting from the delay of the passenger transport within the scope of airline passenger transport contract
  1. Tez No: 556119
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sivil Havacılık, Ulaşım, Law, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Havayolu taşımasında yük taşımacılığı bir kenara bırakıldığında en önemli unsuru yolcu oluşturmaktadır. Özellikle 20. yüzyıldan itibaren hızlı bir şekilde geliştiği için yolcular tarafından yoğun bir şekilde tercih edilen bu taşıma türünde doğal olarak birçok aksaklıklar ve olumsuzlar meydana gelebilmektedir. Bunların belki de en önemlisi gecikmedir. Havayolu yolcu taşımacılığı özelinde mesele ele alındığında yolcular bakımından hem kalkış noktasında bir gecikmenin yani günümüzde bilinen adıyla rötarın ya da varma noktasında bir gecikmenin meydana gelmesi söz konusu olabilir. Her iki gecikme durumunda da yolcular genellikle zarara uğrar. Ayrıca en azından kendisine tesis edilmesi gereken bazı haklar da mevcut olmalıdır. Havayolu yolcu taşımacılığına ulusal ve uluslararası hukukta hangi mevzuat hükümlerinin uygulanacağını tespit etmek ve ilgili hükümleri en doğru şekilde uygulamak, diğer taşıma türlerini tercih etmeyerek, daha hızlı ve verimli bir şekilde seyahat ettiği düşüncesiyle havayolu taşımacılığını kullanan yolcuların mağduriyetlerini gidermek noktasında çok önemlidir. Ayrıca bu tespitler sadece yolcu bakımından değil, havayolu taşıma işini gerçekleştiren hava taşıyıcısı bakımından da yolcuya karşı hukuki sorumluluğunun öngörülebilir olması noktasında çok önemlidir. Bu çalışmada ise, kalkış ve varma noktalarındaki gecikmeden doğan zararların hangi kapsam ve ölçütlere göre tazmin edilebileceği ele alınmıştır. Ayrıca tazminat dışındaki diğer hakların da hangi şekilde tesis edilmesi gerektiğine ilişkin çözümler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The passenger constitutes the most important element in the air transport, excluding cargo transport. In this type of transportation, which is widely preferred by the passengers as it developed rapidly starting from 20th century, many problems and complications can naturally occur. Perhaps the most important of these is the delay. In the case of air passenger transport, it may be possible for both passengers to have a delay at the departure point, i.e. a retard, or a delay at the point of arrival. In the event of both delays, passengers usually suffer damages. There should also be at least some rights that should be recognized even if they do not suffer any damages. It is very important to determine the legislative provisions which will be applied in municipal and international law and to apply the relevant provisions in the most accurate way and to eliminate the grievances of passengers who used air transport because they thought it to be faster and more efficient than other types of transport. In addition, these determinations are important not only for the passenger, but also for the air carrier which is conducting the air transport business, so that the legal responsibility vis-à-vis the passenger is predictable. In this study, the scope and criteria that can be compensated for the losses arising from the delay in departure and arrival points are discussed. In addition, solutions were tried to be presented in which way other rights other than compensation should be established.