Omni kanal (Tüm kanallar) pazarlama yaklaşımının perakendeciliğe etkileri
Effects of omni channel marketing approach on retailing
- Tez No: 556129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez çalışmasında literatürde henüz yeni bir kavram olan Omni kanal yaklaşımının Türk perakende sektörüne etkileri araştırıldı. Omni kanal yaklaşımının perakendeciliğe ne tür yenilikler getirdiğini, sektörü nasıl etkilediğini keşfetmek üzere bu araştırma yapıldı. Öncelikle, temel kavramlar olan, perakendecilik, e-ticaret, dijital pazarlama ve Omni kanal kavramları tanımlandı. Beş farklı hipotez oluşturup, bu hipotezlerin sınamasını gerçekleştirmek üzere, Türkiye'de Omni kanal yaklaşımını benimsemiş önemli perakendecilerle derinlemesine mülakatlar yapıldı. Örnek olaylar incelendi ve bunlardan önemli bulgular elde edildi. Buna göre; günümüzde tüketiciyle temasa geçmek için mağaza dışında birçok farklı kanal kullanıldığı tespit edildi. Genel tanımıyla; dijital kanalla fiziksel kanalı bütünleştiren Omni kanal yaklaşımının, mağazacılıkta ve iş süreçlerinde önemli dijital altyapı yatırımları gerektirdiği tespit edildi. Omni kanal yaklaşımı ile kanallar arası entegrasyon sağlandığında, perakendeciliğin daha verimli ve karlı hale gelip gelmediği tartışıldı. Omni kanal yaklaşımı henüz Türkiye'de yeni olduğu için hem araştırmacılara hem de uygulayıcılara bu alanda çalışmalar yapmaları tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated the effects of Omni channel approach (which is a new concept in the literature) on the Turkish retail sector. We have done this research to discover how the Omni channel approach brings to the retail sector what kind of innovations and how it affects the sector. First of all, we have defined the concepts of retailing, e-commerce, digital marketing and Omni channel. We created five different hypotheses and tested these hypotheses. We conducted in-depth interviews with key retailers who adopted the Omni-channel approach in Turkey. We analyzed case studies and obtained important findings from these. According to this; Nowadays, we have found that many different channels are used to get in touch with the consumer without the phisical store. With a general definition; The Omni channel approach, which integrates the digital channel with the physical channel, requires significant digital infrastructure investments in retailing and business processes. When the integration between the channels with Omni channel approach is achieved, retailing has become more efficient and profitable. Since Omni channel approach is new in our country, it is recommended that both researchers and practitioners work in this field.