5 numaralı Konya Şerʽiye sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (1562-1834)
Transcription and evaluation of the 5th Konya Şer'iyye records (1562-1834)
- Tez No: 556141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT ŞAFAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
Günümüzde ünü bir hayli artan şehir tarih çalışmalarının en önemli kaynağı şerʽiye sicilleridir. Osmanlı şehir yaşamına ait sosyal, iktisadî, hukuki, idarî, kültürel ve demografik açıdan önemli bilgiler vermesi nedeniyle hem tarihçilerin ilgisini çekmiş hem de şerʽiye sicilleri üzerine yapılan çalışmaları son dönemde artırmıştır. Çalışmamın asıl konusunu oluşturan 5 Numaralı Konya Şerʽiye Sicili Hicri 970-1250 (Miladi 1562-1834) yılları arasında Konya'da meydana gelen şahısların birbiriyle ve devletle olan ilişkilerini içermektedir. Bu bağlamda sicilde ağırlıklı olarak Fransa'nın Mısır Seferi sonrası merkezden gönderilen fermanlar, halkın vakıflardan aldığı borçlar, mülk satışları, alacak davaları, vasi ve vekil tayinleri yer almaktadır. Bu çalışmamda kullanılan 5 numaralı Konya Şerʽiye Sicili'nin mikro filmlerini hem Selçuk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nden hem Mevlana Müzesi'nden nüshasından hem de Milli Kütüphane'den alınmıştır. Çalışma ilgili sicillerin karşılaştırılması yapılarak hazırlanmıştır. Bu çalışma giriş ve defterin transkripsiyonunu içeren metin kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, defterde mevcut 863 adet belge konularına ve belge türlerine göre tasnif edilerek bunlar hakkında kısa bilgiler sunulmuştur. Metin kısmında ise belgelerin transkripsiyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şer'iyye Records are the most important source of local history studies, whose popularity has grown considerably. The fact that it gave important information about the social, economic, legal, administrative, cultural and demographic aspects of the Ottoman city life has attracted the attention of historians and has recently increased the studies on Şer'iyye Records The main issue of our study is the 5th Konya Şer'iyye Records (Hijri 970-1250 / C.E 1562-1834) in Konya, the relationship between people with the state and each other. In this context, the records mainly include the edicts sent from the center after France's Egyptian Campaign, the debts of the people from the foundations, the property sales, the claims, the guardian and the proxy appointments. In this study, the micro films of Konya Şer'iyye Records which we used in our study, were prepared by comparing micro films of both Selçuk University Central Library and National Library. The study consists of the text and the transcription of the book. In the introduction section, 863 documents in the book are classified according to the subjects of the document and document types and brief information about them is presented. In the text, the documents were transcribed.