Yeni toplumsal hareketler bağlamında yazılı basında değişen işçi kimliği
Changing worker identity in printed press in the discourse ofnew social movements
- Tez No: 556142
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada“Yazılı Basında Değişen İşçi Kimliği”“Yeni Toplumsal Hareketler”bağlamında ele alınmıştır. Eski ve Yeni Toplumsal Hareket kavramları açıklanarak belirlenen gazeteler incelenmiş ve işçi kimliğinin haberleştirilmesinde değişim yaşanmış mıdır? Sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmada Van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntem olarak kullanılmıştır. 2002 – 2012 yılları arasında Cumhuriyet ve Yeni Şafak gazetelerinin 30 Nisan, 1 Mayıs ve 2 Mayıs tarihli sayıları belirlenen kriterlere göre incelenmiştir.Yazılı basında işçi kimliğinin sunumunun, yeni toplumsal hareketlerin ortaya çıkışıyla birlikte değiştiği dile getirilmiştir. Bu değişimin üretilen haberlerde görüldüğü iddia edilmiştir. Çalışma sonunda incelen gazetelerde işçi kimliği haberleştirilirken işçi kimliğindeki ve işçi taleplerindeki değişimin tam olarak okunamadığı sonucuna varılmıştır. Dünya genelinde etkisi her geçen gün artan“Yeni Toplumsal Hareketlerin”işçi kimliğini eksenli muhalefeti de değiştirdiği gerçeğinin tam olarak anlaşılmadığı sonucuna varılmıştır. İncelenen gazetelerin“İşçi Kimliği”ni kendi yayın politikaları içinde araçsallaştırdıkları sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sınıf, Toplumsal Hareket, Kimlik, Söylem
Özet (Çeviri)
This research approaches“Changing Worker Identity in Printed Press”in the discourse of“New Social Movements”. Explaning both the outdated and updated notions of Social Movements, specific newspapers are examined to find a valid answer to whether worker identity is differently expressed when making news. This research's methodology is based on Van Dijk's critical discourse analysis. Between the years 2002 – 2012, the numbers of the Cumhuriyet and Yeni Şafak newspapers dated 30 April , 1 May and 2 May were examined according to the criteria which have been determined. The change in the presentation of worker identity in printed pres with new social movements is expressed. The visbility of this change in the news is also argued. The research concludes that based on the observation on specified newspapers, the expression of the change in worker identity and worker demands is insufficient. Another conclusion is the fact that“New Social Movements”, which has increasing global effects, reality impacts the axis opposition is not comprehended well. Final conclusion is that the newspapers in question utilized the“Worker Identity”in favor of their publishing policies. KEYWORDS: Classes, Social Movement, Identity, Discourse