İşletmedeki hidroelektrik santrallerde kaza risklerinin değerlendirilmesinde Finne Kinney ve İSO 31000 yöntemlerinin uygulanması
Application of Finne Kinney and ISO 31000 methods in accident risk assessmet of hydropower plants in operation
- Tez No: 556179
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hidroelektrik santrallerde işletme koşullarında meydana gelen ani değişimlere (debiyi kontrol eden kapakların aniden açılıp kapanması) veya jeneratörün fazla ısınmasına bağlı olarak ölümcül kazalar meydana gelebilmektedir. Kazanın oluşmasına neden olan risklerin önceden tespit edilip gerekli önlemlerin alınması veya uygun teknolojilerin kullanılması gerekmektedir. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmaları, hidroelektrik santralde kaza risklerinin değerlendirilmesinde sadece Finne Kinney metodunun kullanılmasının yeterli olmadığını göstermektedir. ISO 31000 risk yönetimi ve Finne Kinney metodunun birlikte kullanılmasıyla hidroelektrik santrallerdeki kaza risklerinin daha doğru bir şekilde değerlendirilebileceği ve gerekli önlemlerin önceden alınabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fatal accidents may occur in hydroelectric power plants due to sudden changes in operating conditions (sudden opening and closing of flow control valves) or overheating of the generator. The risks that cause the accident should be identified in advance and necessary precautions should be taken or the adequate technologies should be used. In the scope of this thesis, field studies show that using only Finne Kinney method is not sufficient for the assessment of accident risks in hydroelectric power plants. It is suggested that using ISO 31000 risk management and Finne Kinney method together can lead to assess accident risks in hydroelectric power plants more accurately and necessary precautions can be taken.