Elazığ'da özel spor merkezlerinde egzersiz yapan yetişkinlerin bedeni beğenme ve sosyal medya bağımlılığının beslenme bilgi düzeyleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between body appreciation and social media addiction and nutritional knowledge levels of adults who exercise in private sports centers in Elazig
- Tez No: 835392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma Elazığ ilinde faaliyet gösteren özel spor salonlarından birine aktif üye olan, en az 6 aydır haftada en az 2 kere spor yapan, 18 yaş üstü, 65 yaş altı kronik rahatsızlığı olmayan 251 kadın katılımcının beslenme bilgi düzeylerinin ölçülmesi, sosyal medya ve bedeni beğenme tutumlarının saptanması amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri 12 soruluk demografik bilgi anketi, Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ), Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ)-Yetişkin Formu, Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği ve Besin Tüketim Sıklığı ile elde edilmiştir. Çalışmanın ölçeklerinden elde edilen toplam puanlar BBÖ'de 22,70; SMBÖ'de toplam ölçek puanı 60,90, sanal tolerans alt boyutu 31,98, sanal iletişim alt boyutu 28,92; YETBİD'de beslenme puanı en az 20 en çok 71, besin tercihi ise en az 12 en çok 47 olarak hesaplanmıştır. BBÖ ile yaş, BKİ ve genel beslenme alışkanlıkları değişkenleri ile yapılan analizler sonucunda anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır (p>0,05). Ölçek puanı arttıkça sosyal medya bağımlılığının arttığı değerlendirildiğinde katılımcı kadınların sosyal medya bağımlılığının çok yüksek olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to measure the nutritional knowledge levels of 251 female participants who are active members of one of the private gyms operating in Elazığ, who have been exercising at least twice a week for at least 6 months, Who do not have chronic diseases, who are over 18 years of age and under 65 years of age, and to determine their social media and body liking attitudes. It was designed for. The data of the study were collected with a 12-question demographic information survey, Body Appreciation Scale (BAS), Social Media Addiction Scale- Adult Form (SMAS-AF), Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (NKLSA) Scale and Food Consumption Frequency. The total scores obtained from the study's scales were 22.70 in BAS; In SMAS, the total scale score is 60.90, The virtual tolerance sub-dimension is 31.98, the virtual communication sub-dimension is 28.92; In NKLSA, The nutrition score is calculated as the minimum 20 and maximum 71, and food preference is calculated as minimum 12 and maximum 47. No significant difference was found as a result of the analyzes made with BAS and the variables of age, BMI and general nutrition (p>0.05). Considering that the scale fee increased social media income, it was determined that women's social media consumption was not very high. A significant difference was found between the age variable in the SMAS virtual tolerance sub-dimension. Significance was determined in favor of those aged 40 and over in the age groups of 18-28 and 40 years and above, and virtual tolerance was found to be higher. When NKLSA averages were evaluated, it was determined that the participants had average scores in basic nutrition and poor scores in food preference assessment.